„V tuto chvíli mapujeme, na kterých stanovištích je výměna starších defibrilátorů za nové nejvíc aktuální. Defibrilátory má ve svém vybavení každá sanitka již několik let, nicméně je třeba obměna. Při dlouhodobém používání nastává jejich opotřebení a opravy se prodražují." Kdy k těmto výměnám dojde se ovšem zatím neví. Momentálně se hledá dodavatel, který ale musí splnit náročná kritéria.

„Uskutečnilo se výběrové řízení, jedním z našich požadavků bylo i to, že přístroj musí umět zvýšit energii až na
360 J," uvedl Řihák. Kraj už před týdnem schválil pořízení pětadvaceti defibrilátorů do středočeských sanitek a investice to nebude zrovna malá. „Ceny těchto přístrojů se pohybují od 350 tisíc do  půl miliónu korun, někdy i víc. Vzhledem k tomu, že slouží pro problémy související se srdečními zástavami, akutním infarktem myokardu, ale jsou použitelné také pro akutně životně ohrožené pacienty, které je nutno monitorovat, 
je tento moderní přístroj v našich sanitkách naprostou 
nezbytností a nutností." vyjmenoval priority pořízení 
špičkových defibrilátorů hejtman.

Téměř dva a půl milionů korun na defibrilátory  půjdou 
z investičního fondu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Na přístroje se pracovníci záchranky těší. Jak jsme se ale dozvěděli i od mluvčí záchranky Středočeského kraje Terezy Vojtové, přesné datum neví ani ona. „Defibrilátory začneme používat v podstatě hned po jejich dodání. Datum ještě nevíme, v tuto chvíli se  teprve čeká na podpis smlouvy. Zatím mapujeme terén, na kterých stanovištích je nejakutnější výměna starších přístrojů za nové. Už brzy ale budeme vědět, na kterých výjezdových základnách budou sloužit," uvedla pro Deník Vojtová.