„Dobový letecký den rádi finančně podpoříme, protože se těší mimořádné přízni návštěvníků. Letos bude organizátory akce Aeroklubem Mladá Boleslav a Nadačním fondem letadla Metoda Vlacha pořádán již podvanácté a navíc zapadá do výročí oslav,“ přivítala rozhodnutí rady hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dvanáctý dobový letecký den se ponese ve znamení oslav 100 let české státnosti, která bude připomenuta kromě jiného i symbolickým příjezdem prezidenta Masaryka v otevřeném historickém voze i účastí legionářů, kteří se na vzniku republiky významně podíleli. „Pro letošní 12. ročník je hlavním tématem výročí ukončení 1. světové války a vznik samostatné Československé republiky,“ řekla Veronika Ježková z pořadatelského týmu.

Návštěvníci leteckého dne budou mít možnost zhlédnout nejen historická letadla, ale i oldtimery, historické traktory, hasičskou a vojenskou techniku. Zájemci se mohou těšit také na příjemnou dobovou atmosféru, kterou navodí kompars v kostýmech a také dobová hudba. K dokreslení leteckého dne přispěje tradiční odborný komentář.

Program akce zahájí ranní přílety historických letadel, která budou následně vystavena před diváky. Dopoledne je vyhrazeno vyhlídkovým letům do okolí a do Českého ráje. „Předprodej vstupenek byl již vzhledem k velkému zájmu zahájen," dodala Veronika Ježková.

Letecké představení, které má více než čtyřhodinový program, začne ve 13 hodin ukázkami historických letadel, po nichž na řadu přijdou skupinové seskoky parašutistů. Jeden z nich ponese za zvuku státní hymny obří vlajku na počest výročí české státnosti a také jako vzpomínku na piloty, kteří bojovali za svobodu.

Armáda České republiky představí letouny JAS 39 Gripen, které jsou diváky vždy s napětím očekávány, dále bojový vrtulník a také dopravní letoun Casa. K nejlepším zahraničním skvostům budou patřit letouny Corsair F4U-4, námořní stíhačka se sklápěcími křídly, P-38 Lightning, na kterém za druhé světové války zahynul slavný spisovatel a autor Malého prince Antoine de Saint- Exupéry, Spitfire Mk.XVIE, originál anglické stíhačky z druhé světové války, P-40 Kittyhawk a P-51 D Mustang, americké stíhačky z druhé světové války, DH 82 Tiger Moth, anglický školní a akrobatický dvouplošník a jediný akrobatický vrtulník na světě BO-105 heli acro, který u nás vystoupí poprvé. Ve skupinové akrobacii zazáří na letounech Xtreme XA-42 čtyřka The Flying Bulls a v samostatné akrobacii pak Martin Šonka na Extra 330 L.

Historie mladoboleslavských leteckých dnů sahá až do roku 1919, kdy se na vojenském cvičišti Na Radouči konal první z nich. Další letecké dny byly v této lokalitě pořádány v třicátých letech minulého století Leteckým klubem a Masarykovou leteckou ligou. Po přestěhování letiště v roce 1948 Na Hejtmánku se dny konaly i zde. Letošní dobový letecký den navazuje na tradici úspěšných předešlých ročníků, kterým vévodí ten z roku 2002, kdy byla dokončena replika unikátního letounu Metoda Vlacha z roku 1912.