Středočeský kraj se obává případné těžby uhlí na Mladoboleslavsku a na Mělnicku pomocí metody zplyňování. Technologie by podle kraje mohla ohrozit spodní vody či způsobit propad půdy. Krajští radní se k projektu staví skepticky, na jeho osud ale nemají vliv, protože vlastníkem uhlí je stát, sdělila dnes mluvčí hejtmanství Berill Mascheková.

Společnost hodlá provést zkušební vrty na 400 kilometrech čtverečních v oblasti od Mělníka až po Mladou Boleslav a Benátky nad Jizerou.

"Vidíme to jako velké riziko, obáváme se také kontaminace spodních vod. Tyto zdroje vod z mělnické oblasti zásobují třetinu kraje," uvedl hejtman David Rath (ČSSD). Podceňovat nechce ani možné riziko propadu půdy. Podotkl také, že podobnou těžbu v Austrálii zakázala tamní vláda, mimo jiné kvůli úniku benzenu a toluenu do vody.

Středočeský kraj se podle Maschekové o celém projektu dozvěděl až z médií. "Je zarážející, že o nové metodě, která může narušit životní prostředí, zejména zásobárny podzemní vody, a způsobit propady půdy, nikdo z této společnosti neinformoval vedení Středočeského kraje, které se zprávu o tomto projektu dozvědělo z novin," uvedla Mascheková.

Stejný plán jako na Mladoboleslavsku a Mělnicku má společnost i v Karviné. Její technologie prý dokáže využít ložiska uhlí pod zemí bez stavby hlubinných dolů a může nahradit část dováženého zemního plynu. Tento projekt vzniká také v Maďarsku, kde údajně nahradí dovážený plyn z deseti procent, podobná těžba se podle MfD chystá i v Británii a Polsku.

Starostové obcí se stejně jako kraj obávají možného poničení vzácné zásobárny podzemní vody nebo propadu půdy. Těžilo by se totiž v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice. "Veškerou energii, kterou tím zplynováním vyrobíme, můžeme vyrobit i jinak. Ale vodu nijak nevyrobíme," namítl místostarosta obce Semčice Jiří Čejka.

"Vlastníkem uhlí je stát a ten na tom vždy určitým způsobem profituje. Ministerstvo průmyslu a obchodu využívání tohoto zdroje podporuje," uvedl na pondělním setkání se starosty v Byšicích prokurista české pobočky firmy Roman Rácz. Zdůraznil, že společnost nyní jen žádá o průzkum, což zatím nepředstavuje vrtání do země, natož těžbu.

Na Mělnicku leží 400 až 1000 metrů pod povrchem černé uhlí. Ve vrtech do této hloubky chce firma uhlí spálit při teplotě 1000 stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny.