„Zablokování se provádí na základě žádosti majitele, který předloží příslušné doklady včetně jednoznačného IMEI – identifikačního výrobního čísla telefonu. Tím se u odcizeného mobilního telefonu znemožní jeho používání v sítích mobilních operátorů na území celé republiky a telefon se stává prakticky bezcenným. Od pondělí jsou také na všech obvodních odděleních na Mladoboleslavsku k dispozici informační letáčky s návodem, jak postupovat,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš.

K zablokování je třeba předložit policistům účtenku, fakturu, krabici nebo záruční list s výrobním číslem IMEI, kterým žadatel prokáže vlastnictví telefonu. Dále je třeba předložit průkaz totožnosti, případně také plnou moc od vlastníka telefonu, pokud blokování telefonu provádíte za majitele.

Zablokovat je možno pouze telefon, který byl odcizen. Policie nemůže zablokovat telefony ztracené, telefony odcizené mimo území České republiky, dále odcizenou nebo ztracenou SIM kartu (tu si uživatel telefonu může zablokovat přímo u svého operátora).