VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzelná zahrada plná čarověníků z celého světa

Všejany – Zahradu manželů Balatkových jezdí obdivovat laici i odborníci z celého světa.

19.8.2011
SDÍLEJ:

ČAROVĚNÍK objevený na tisu nalezl Jiří Balatka s manželkou před šesti lety. Nese název Taxus Baccata Balatka, jde o jedinečný čarověník, protože se zatím objevily jen tři na světě.Foto: Helena Fričová

U svého domu se jim podařilo vytvořit přírodní království, plné vzácných čarověníků, doplněných vzrostlými jehličnany, mezi nimiž vévodí různorodé skalničky. Své zálibě se věnují od roku 1965, kdy zahradu začali vytvářet. „Navezli jsme sem tehdy asi čtyři náklaďáky travertinu ze Slovenska a věnovali se hlavně skalničkám. Po čase jsme ale zjistili, že jsou velmi pracné na pletí a zálivku. Když mě v sedmdesátých letech ukázal pan František Špaček první čarověník, fascinovalo mě to a bylo rozhodnuto,“ vzpomíná na začátky své čarověníkové kariéry Jiří Balatka.

Čarověníky se dříve nechtěly zaobírat ani výzkumné ústavy, byly vnímány jako choroby stromů. „Ještě se nevědělo, že existuje více typů – čarověníky jsou houbového typu nebo je roznášejí parazité. Nás ale zajímá tzv. pupenová mutace na stromech a čarověníky tohoto typu,“ vysvětluje zahrádkář.
Čím menší roční přírůstek v růstu čarověník má, tím je vzácnější. Ty nej mají přírůstek pouze půl centimetru ročně. „Zajímavé je, že se tvoří na jehličnanech i listnatých stromech – na nich ale mnohem méně. Objevit se mohou i u stromů ovocných,“ dodává.

Pro vzácné čarověníky se musí člověk vyšplhat na strom leckdy i do výšky 30 metrů. „Dnes už mám najatého lezce, pana Nováka z Mladé Boleslavi. Dříve jsem si na to troufnul sám,“ přiznává Balatka. Čarověník se musí odříznout od svého mateřského stromu v zimě. Každý nalezenec dostane hned tři jména. První je latinské a označuje rod, například borovici, druhé upřesňuje druh, například cembra a třetí jméno patří přímo nalezenci – kultivaru. Dává jej nálezce, obvykle podle místa, kde na něj narazil.

„Když se stane, že objevíte něco výjimečného, můžete to pojmenovat i svým jménem. Nám se ženou se podařilo objevit čarověník na tisu. Nese jméno Taxus baccata Balatka. Byla to událost, zatím byly totiž objeveny pouze tři na světě,“ říká Jiří Balatka.
Po odříznutí čarověníku nastává Balatkovým práce – na předpěstované tzv. podložky (dvou až tříleté stromky jedlí, borovic a smrků), se naroubují nalezené čarověníky. „Velkou část práce dělá žena, já jen roubuju. Poté navezeme rouby do skleníku, kde je třeba udržovat teplo, vlhkost vzduchu a provést ošetření proti plísním. Než se roub dostane k výsadbě máme jej dvanáctkrát v ruce,“ míní.

V současnosti má ve své zahradě na dva a půl tisíce konifer, pocházejících z míst od Japonska, přes celou Evropu až po Ameriku. Jiří Balatka si je vyměňuje s nadšenci pro čarověníky z celé Evropy.Největší poctou pro pěstitele čarověníků byla před třemi lety návštěva prezidenta American Conifer Society Toma Coxe.

„ Přijeli k nám i dva největší američtí pěstitelé konifer Bob Fincham a Larry Stanley. V České repulice navštívili pouze dvě botanické zahrady a tři soukromé zahrady. To, že jednou z nich byla i ta naše, z toho jsem měl opravdovou radost,“ uzavírá Balatka.

Autor: Helena Fričová

19.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení