Nad stavem dnešních církevních památek se pozastavují nejen samotní věřící. Krásné kostelíky jsou vykrádány, opadává jim omítka a pomalu se rozpadají. Nákladné opravy by si v současné době zasloužila nejedna mladoboleslavská církevní památka. Jednou z nich je i kostel sv. Mikuláše v Horkách nad Jizerou.
„Nejzásadnější opravy jsou nutné na kostelu sv. Mikuláše. Ten by potřeboval opravit zejména římsu nad hlavním vchodem a omítky,“ uvedl Józef Szeliga, arciděkan Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi. Z důvodu bortící se římsy bude zanedlouho samotný vstup do kostela nebezpečný.
Další investice se týká elektřiny. „V tomto kostele nemáme elektřinu, což je problém při mších zejména v zimních měsících,“ řekl arciděkan Józef Szeliga.
K dalším památkám, které spadají pod správu Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi, patří i kostel sv. Jiří v Krnsku. Zde je podle slov arciděkana nutná rekonstrukce fasády a interiéru. Podle odhadu sahají náklady spojené s rekonstrukcemi mladoboleslavských kostelů až do výše několika milionů korun. „V současné době jsou stavební a restaurátorské práce velmi drahé. Například jen lešení na dobu dvou měsíců vyjde na statisíce korun,“ podotkl arciděkan Jósef Szelige.
Podle Józefa Szeligy jsou v peněžní prostředky na všechny opravy největším problémem. „Rekonstrukce jsou závislé především na dotacích od státu. Jsou do toho zahrnuty i obce, které zas až tolik možností nemají. S jejich starosty vycházíme velmi dobře. Na opravách musíme mít samozřejmě také svůj podíl. Není to však jednoduché, při rekonstrukcích se musí složitě jednat s památkáři a musí se vypracovat nejrůznější projekty,“ objasnil Szeliga.
Proč je v současné době velké množství církevních památek v tak špatném stavu? Podle mladoboleslavského arciděkana byl paradoxně přitom po staletí majetek církve velmi dobře udržován a neustále vylepšován. „Krize přišla v posledních padesáti letech, kdy byly náklady spojené s těmito objekty doslova zakazovány a kostely byly mnohdy devastovány. Mnoho let se nic nedělalo, proto jsou opravy památek nyní tak nákladné. Není divu, že se používá pořekadlo Práce jako na kostele,“ řekl na závěr Józef Szeliga, arciděkan Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi.