Jak je to u vás přes léto? Žije Sýčina i v letních měsících, nebo se na ty nejteplejší měsíce vylidní?
Léto je období dovolených, takže pravidelné akce směřujeme na jaro a potom na podzim. O prázdninách pořádáme zájezdy pro dospělé a pro děti a na závěr prázdnin také akci s legionáři, které se vloni zúčastnila celá vesnice. Pánové s sebou přivezli techniku a bylo to velmi úspěšné.

A mimo léto?
Čtvrtý rok pořádáme akce pro ženy, kterých už se dnes účastní i ženy, které nejsou odtud. Vždycky seženeme nějakou zajímavou náplň a teď máme jediný problém už jsme toho vyzkoušeli tolik, že vymyslet něco originálního, je těžké. Je ale hezké, že sousedky v té výrobě pokračují i doma a celá obec je pak vyzdobena stejně. Letos jsme vyráběly věnce z papíru a na Velikonoce ovečky ze sena, které stály potom v každém okně. Vrátili jsme se k pořádání MDŽ a vždy s kytičkou a občerstvením obejdeme i starší obyvatelky, pořádáme posezení nejen pro seniory, maškarní a masopustní veselí, ples osadního výboru, společné brigády, čarodějnice, drakiádu, rozsvěcení vánočního stromečku spojeného se zpíváním koled s Deníkem, zájezdy…

Kde jste byli naposledy?
V Českém Krumlově. Lidé si vždy vyberou, kam by chtěli, a my to zorganizujeme. Když se pak v noci vrátíte domů a lidé vám děkují za pěkný zážitek, je to pocit k nezaplacení.

Těch akcí je skutečně dost.
Člověk si to uvědomí, když se podívá na obecní nástěnku, kde jsou desítky fotografií od Vlastislava Kopřivy, které dokumentují dění v obci.

A tohle všechno je jen o osadním výboru?
Ne, to bych právě chtěla vyzdvihnout. Celá řada obyvatel nám velmi pomáhá, hlavně důchodci. Je vidět, že k místu, kde žijí, nejsou lhostejní. Například pečují o hroby Thurn-Taxisů na hřbitově u kostela sv. Václava, sází květiny, natírají plot, někdy se přijdou dokonce zeptat, co je potřeba. Manželé Kopřivovi nedávno objevili figurku Krakonoše, kterého opravili, nově oblékli a instalovali u aquaparku. Teď se každý, kdo tudy projíždí na kole, zastavuje, aby si ho prohlédl, takže jsme k němu umístili i lavičku. Kopřivovým musím poděkovat za jejich dlouhodobou práci pro obec.

Dobrovolníci se účastní brigády.

Fungují u vás i nějaká tradiční spolky?
Tradičním už se stal Veloklub Sejcin. Pan Kopřiva, který stará kola sbírá, je vždycky připraví, jezdci přijdou v dobovém oblečení a společně vyrazí na spanilou jízdu.

Je vůbec něco, co vám tady chybí?
Každou chvíli musíme něco řešit, nejde ale o nic velkého. Vše je o samozřejmě o penězích. Dobrovice nám ale každý rok pomůže něco zafinancovat a lidé jsou tady ochotní. Teď jsme například čekali, až přijdou nové značky, které omezují rychlost a upozornují na zvýšený pohyb dětí.


Sýčina má vlastní aquapark

Když před lety redaktor Boleslavského deníku napsal krátkou zprávu, že se v Sýčině otevřel aquapark, přijeli do obce turisté a ptali se místních, kde ho mají hledat. Když Sýčinští ukázali na nevelkou, ovšem udržovanou vodní nádrž uprostřed obce, hosté neskrývali své zklamání, nasedli do aut a odjeli.

Otevírání „aquaparku" už má Sýčina letos za sebou. Oblíbená akce spojená s grilováním a posezením na ulici otevírá koupací sezónu a je jednou z mnoha příležitostí k sousedskému setkání.

Otevření 'aquaparku'.

Kouzelná kronika obce

Bohatá na informace, pestrá a kouzelně graficky vyvedená, taková je kronika obce Sýčina, na které od roku 2000 pracoval pan Mansfeld. Ten už bohužel nežije, v jeho práci ale pokračuje jeho žena Miroslava. „Zatím jsem si netroufla psát to do té knihy, a tak jsem si to psala vedle. Teď už jsem se rozmyslela, jak to budu dělat, a musím se do toho pustit," říká. Kronika obsahuje podrobné svědectví o moderní historii obci i starší zmínky, které kronikář čerpal ze starší kroniky pana Krupičky.

Kronika obce.