Kosmonosy/ Už od poloviny prosince to v kosmonoské ulici Pod Koupalištěm vypadá spíše jako na bojišti než na sídlišti. Pracovníci kolínské firmy tam „bojují“ s havárií plynu.


„Únik plynu byl zpočátku hodně cítit. Teď už ale dělníci udělali přívody a plyn už nesmrdí,“ řekl Deníku obyvatel ulice Pod Koupalištěm Petr Dlouhý.
Největším problémem je ale podle Dlouhého parkování. V ulicích mezi bytovkami totiž manipuluje těžká technika a na mnoha místech jsou velké hromady vykopané hlíny.


Mistr kolínské firmy Jiří Macháček však tvrdí, že každý řidič najde pro své auto místo i v průběhu prací, jen je někdy potřeba zaparkovat o kus dále než před vlastním vchodem.


A jak dlouho ještě budou obyvatelé kosmonoského sídliště žít v hluku a mezi hromadami hlíny? „Od příštího týdne začneme postupně napojovat sedmadvacet plynových přípojek, což potrvá zhruba tři týdny. Pak začnou povrchové práce, jako například úprava zeleně a pokládka nového asfaltu,“ říká Macháček. Suma sumárum – obyvatelé se dočkají klidu snad někdy na konci března.


A co je další problém pro tamní obyvatele? Bláto. „Pracovníci po sobě sice hodně uklízejí, ale stejně hodně nepořádku nanosíme na botech do baráku,“ říká Dlouhý.

Nyní probíhají v ulici Pod Koupalištěm tlakové zkoušky. Příští týden se má nový plynový řad plnit plynem. „V současné době stále zásobí obyvatele plyn ze starého řadu, takže nedochází k odstávce plynu,“ ujistil mistr Jiří Macháček.


Na začátku prací nedokázala firma přesně určit, jak dlouho odstraňování havárie plynu bude trvat. „Práce potrvají minimálně přes vánoční svátky,“ tvrdila v polovině prosince Kamila Bečvárovská, technik přípravy staveb zhotovitelské firmy Výstavba sítí Kolín, a. s. To vskutku trvaly – a teď se obyvatelé děsí, aby netrvaly ještě přes svátky velikonoční.


Rychlost prací závisí podle Bečvárovské i Macháčka hodně na počasí. „V lednu byly mrazy a ač se zdá, že letošní zima nebyla nic moc, v některých místech byla zem opravdu hodně promrzlá,“ říká Macháček, co brzdilo práce. Oteplení pak zase přispělo k tvorbě bláta, což v některých místech zabránilo vjezdu těžké mechanizace a výkop bylo potřeba udělat ručně.


Přes všechna omezení pro obyvatele sídliště firma ujišťuje, že dělá vše pro to, aby se práce co nejméně dotkly lidí. „Lidé jsou tu velmi chápaví, nikdo si zatím nestěžoval například na problém se zaparkováním,“ uvedl mistr Macháček. „Za omezení v kosmonoské ulici Pod Koupalištěm se naše firma i společnost RWE omlouvá. Kvůli bezpečí lidí je však nutné havárii odstranit,“ doplnila jej technik přípravy staveb Bečvárovská. (las)