Zastupitelé města Kosmonosy už jsou zase v sobě! Hlas na sebe zvýšili na posledním zasedání Václav Petříček (SZ) a Vladimír Svárovský (ODS).

„Nařídil jsem odstranit okna ze suterénu zámku, které tam umístil Václav Petříček. Zabránil tím odvětrávání,“ oznámil na zasedání Svárovský.

To Petříčka pořádně namíchlo. Do té doby marně pátral, kdo okna odstranil. „Jakým právem jste něco takového nařídil?“ kontroval.

Podle Petříčka nemá zastupitel Svárovský na takové rozhodnutí právo. „Vladimír Svárovský není pracovníkem městského úřadu, je jen zastupitelem a radním. Svévolně učinil něco, co mu nepřísluší, navíc aniž by kontaktoval správní odbor, kterému prostory administrativně patří, a Muzejní spolek, který má v suterénu zámku umístěnou výstavu,“ zdůvodnil Petříček své rozčílení.

Zastupitel za Stranu zelených nyní tvrdí, že svým rozhodnutím způsobil Svárovský další škody v muzeu, což mu prý dokáže odborným posudkem. „Okna jsem zakryl na základě vyjádření dvou odborníků, podle nichž při otevřených oknech klesá funkce vysoušeče na třicet procent,“ řekl Petříček.

Střet mezi oběma zastupiteli odstartovala poznámka zastupitele Miroslava Štěpánka (ČSSD). Prohlásil, že je škoda, že se do plánované změny rozpočtu na další pololetí nedostaly žádné peníze na muzeum, aby bylo možné ve sklepních prostorách zabránit plesnivění exponátů.

Svárovský kontroval tím, že město za mobiliář umístěný v muzeu neručí. „Je to sklep, ne muzeum,“ prohlásil. Podpořil ho i starosta Vladimír Dlouhý (ODS). „Sklep vysušit nelze. Vždycky sloužil na uskladnění jablek či brambor, nikoliv jako muzeum,“ uvedl.

Václav Petříček výměnu názorů ukončil s tím, že si vyžádal zapsat Svárovského poznámku do zápisu ze zastupitelstva a ujistil, že z jeho svévolného počínání vyvodí tvrdé důsledky. „Budu požadovat vysvětlení, proč nám zastupitel Vladimír Svárovský způsobil újmu,“ uzavřel Václav Petříček.