Nově se platí u zahradnictví Hypša, před prodejnou Diko, na Černínském náměstí, dále pak na parkovištích ve Stakorské ulici (nad Loretou) a v Boleslavské ulici (na Kalu). Na to, aby řidiči poctivě hradili parkovné, dohlíží městská policie pomocí speciálního zařízení, které umí přečíst registrační značku auta, kterou je nutné při placení zadat. Pokud se někdo ve zmíněných lokalitách zdrží déle než hodinu bez placení, mohou to policisté hodnotit jako přestupek a pokutovat.

„Cílem je zlepšit situaci s parkováním na těchto místech, neboť se velmi často stávalo, že řidiči svá auta nechávali zaparkovaná na jednom místě i několik dní, čímž bránili v parkování ostatním,“ uvedla Lucie Šorejsová z kosmonoského městského úřadu. Řidiči si na nový systém zatím nestěžují.

„Nijak mne to nelimituje, navíc je hodina zadarmo, na parkovací automaty jsem zvyklý i z jiných měst,“ uvedl Jan Louman, který do Kosmonos pravidelně jezdí vyřizovat úřední záležitosti.

„Jsme rádi, že jsou už parkovací automaty v daných lokalitách osazeny. Zatím ještě nefunguje automat v ulici Víta Nejedlého, zde budeme řešit rezidenční parkovací zóny,“ popsal aktuální situaci kosmonoský zastupitel Petr Boubín.

Placené parkování v dalších městech

Zóny placeného stání a nový systém automatů, na podobné bázi jako Kosmonosy, zavedla již dříve také Mladá Boleslav. Zprvu nebyli všichni spokojení právě se zadáváním registračních značek u samotných automatů. Často se před nimi totiž tvořily fronty. Postupem času se ale situace uklidnila. I zde pak na to, zda je zaplaceno, dohlížejí hlídky ve speciálně upravených automobilech, jež umí číst rezidenční značky.

V Mnichově Hradišti se parkovné platí na vybraných místech. „Modré zóny nemáme, zato disponujeme třemi parkovacími automaty. Dva jsou umístěny na parkovištích při náměstí a jeden se nachází na křižovatce Turnovské s Lidickou,“ uvedl Pavel Král z odboru investic a komunálního hospodářství. V Hradišti jsou ale parkovací automaty podle Krále velmi letité a v rámci rekonstrukce náměstí budou instalovány nové, modernější.

Oproti tomu v Bakově nad Jizerou nemusí za parkování platit nikdo. „Nemáme parkovací automaty, ani žádné zóny. Parkování ovšem aktuálně řešíme. Je zběsilé. Parkuje se na chodnících, v protisměru, což budeme více hlídat a více to postihovat,“ uvedl bakovský starosta Radim Šimáně. Na větší parkoviště město zatím nemá prostory. Do budoucna zde ale uvažují o komplexním řešení a také o různých variantách odstavných ploch. Podobná situace je i v Benátkách nad Jizerou. Ani zde zatím nikdo za odstavení svého vozu nemusí platit, podobně jako v Bělé pod Bezdězem.