„Kdo má ten kravál vydržet," ptají se ti, kteří si o víkendu rádi přispí. „A kdy tu práci kolem domu asi máme dělat, když ve všední dny jsme do večera pryč," oponují druzí. Kosmonoští zastupitelé řešili minulý týden ožehavou otázku, která u řady obyvatel vzbuzuje vášně.

Z rady města totiž vzešel návrh omezit hlučné činnosti na území města obecně závaznou vyhláškou. V praxi by to znamenalo zákaz například sekání motorovou sekačkou nebo řezání dřeva na cirkulárce v sobotu do 8. hodiny ranní, v neděli dokonce do 12 hodin. Radní tak reagovali na opakované stížnosti obyvatel.

Během jednání zastupitelů o této věci nepanovala názorová shoda a někteří navrhovali zkrácení nedělního omezení. „Manžela, který dělá i v sobotu a v neděli, ten návrh vyloženě dráždí," konstatovala zastupitelka Markéta Pekařová. Miroslav Štěpánek naopak navrhoval nedělní omezení přesunout na celé odpoledne. Protinávrh Ljulina Christova omezit hluk v oba dny stejně neprošel.

Starosta Jiří Müller na závěr konstatoval, že stížnosti na hluk vystřídaly stížnosti na to, že město hodlá krátit práva obyvatel. „Neděláme to ale přece proto, abychom občany perzekvovali, chceme je vychovávat," řekl starosta.

Návrh vyhlášky nakonec prošel v původním znění. A jak se bude nové nařízení nyní vymáhat? Na dodržování klidu bude dohlížet městská policie. Tam, kde sousedi neprojeví vzájemnou toleranci, bude jezdit patrně na udání.