Jednání o Šmaku nebo novém muzeu, omezení kamionové dopravy, stavba bioplynové stanice u Horních Stakor nebo opravy páteřních komunikací. To je jen několik témat, kterými město Kosmonosy žilo v právě končícím volebním období.

„Město dnes rozhodně vypadá lépe než před čtyřmi lety. Opravuje se zámek, také dvě nejdůležitější silnice. Štve mě ale, že se ještě pořád nepovedlo zbavit kamionů projíždějících městem. Je to k zbláznění," říká obyvatelka Kosmonos.

Jednání o omezení kamionové dopravy, jehož iniciátorem byly právě Kosmonosy, patří k největším úspěchům současného vedení města. Přestože tato novinka dosud nevstoupila v platnost, jednotlivá zastupitelstva dotčených měst na Boleslavsku už podepisují memoranda a zavazují se uhradit část nákladů na nové dopravní značení. Věc je skutečně na spadnutí. Palec nahoru.

Také péči o zevnějšek města kvitují místní s povděkem. Pochvalně se zmiňují o zajišťování zámeckých průčelí i dalších úpravách zámeckého areálu, proměně autobusového nádraží nebo vydláždění prostranství před zámkem a lékárnou, které ponese název Černínské náměstí. Město vypadá na pohled lépe také díky soukromníkům, kteří dávají svým nemovitostem novou fazónu Štift a špejchar už nedělají ostudu.

Obyvatele rozčílilo například kácení stromů, přestože bylo nutné

Jen s odporem místní naopak přijímali kácení některých historických stromů, například aleje kaštanů v zámeckém parku nebo naposledy rozhodnutí o kácení části lipové aleje směřující od základní školy ke kostelu.

Pod text petice se nakonec podepsalo přes tři sta lidí. Ekologové se ovšem shodují, že druhý jmenovaný zásah byl oprávněný, upozorňují však na to, že péče o stromy byla v řadě případů nedostatečná. Kdyby město veřejnost lépe seznámilo se svým záměrem, mohlo se vyhnout vyhrocené situaci.

Za poslední čtyři roky se také výrazně prohloubila spolupráce Kosmonos a společnosti Škoda Auto. Automobilka se mimo jiné rozhodla vybudovat na území města, naproti ČSAD a tedy na místě, kde dříve stála Svobodova továrna na traktory, školicí středisko. Vedle toho městu pravidelně přispívá na kulturní akce nebo po dohodě zajišťuje sekání sporného pásu zeleně na Průmyslové zóně. Dobré sousedské vztahy jsou základ.

Aktuálně se město potýká s rozsáhlým dopravním omezením kvůli probíhající rekonstrukci Debřské ulice, Hradišťská už se skví v nové kráse. Přestože stavební ruch je nepříjemný a rekonstrukce se vleče, výsledek bude stát za to a motoristé jej nepochybně ocení.

Zastupitelstvo však za čtyři roky svého úřadování nebylo schopné rozřešit hned několik palčivých problémů.

Otázka Šmaku, muzea a infocentra zůstává příštímu zastupitelstvu

Nové muzeum a infocentrum v areálu Lorety nevznikne. Na posledním jednání zastupitelé tento návrh definitivně pohřbili. Kosmonosy tak turistům budou i nadále nabízet služby jen v improvizovaných podmínkách zámku.

Vyřešit se nepodařilo ani problematickou situaci Šmaku, objektu, jehož údržba městu pěkně pouští žilou. Nadále zůstává majetkem města, nadále se nedaří najít pro něj smysluplné využití. Jen odstranění poslední havárie přijde město na 270 tisíc korun.

Pozitivní novinku přineslo ovšem zářijové jednání zastupitelstva. To schválilo poslední náležitost nutnou k tomu, aby od příštího veřejného zasedání zastupitelstva byl z každého jednání pořizován a především zveřejňován zvukový záznam. Pěkné gesto, budou díky němu zastupitelé pod drobnohledem občanů?