Během pár minut se politický život v Kosmonosích u Mladé Boleslavi otočil o 360 stupňů.

Po rezignaci starostky Zdeňky Procházkové z minulého týdne, které se nelíbila drtivá kritika části zastupitelů, hlavně pak kritika na internetovém blogu Naše Kosmonosy, rezignoval také místostarosta Václav Petříček. Ten se tak rozhodl, protože došlo k rozpadu původního politického projektu, jenž vznikl po volbách a už nechtěl bránit dalšímu vývoji.

Přibude tajemník

Zastupitelé se na kandidátech do čela města dohodli již předem ačtvrteční večernívolby tak byly pouhou formalitou. Do čela města byl zvolen Miroslav Vaněk a místostarostkou se stala Markéta Pekařová. Politici také po mnoha letech schválili, že funkce zástupce starosty bude neuvolněná.

„Cílem je zprofesionalizovat městský úřad a obsadit proto místo tajemníka, který převezme hlavně řízení úředníků,“ zdůraznil zastupitel Miroslav Štěpánek.

Odvolali a zvoliliDavida Odnohu

K nečekané změně došlo i ve složená rady města. Zastupitel Eduard Masarčík kritizoval radního Davida Odnohu, že kritická kampaň na jeho blogu byla vůči starostce Procházkové necitlivá a obsahovala nepravdivá obvinění. Přitom sám se podle Masarčíka na zasedání zastupitelstva nijak nevyjadřuje a nepřináší žádné nové návrhy.

Zastupitelé po této kritice Odnohu z rady odvolali a zvolili místo něho náhradu Jiřího Müllera.

David Odnoha kritiku odmítl. „Necítím osobní odpovědnost za rezignaci paní starostky. Přímo proti ní jsem žádnou vážnou kritiku nepsal, zvlášť když jsem byl členem rady města. Nemohu ale za veřejnou debatu, která na blogu probíhá a kde kritika byla. Má nespokojenost směřovala spíše k periodiku Kosmonoský horizont,“ řekl Odnoha.

Zastupitelé jej ale následně zvolili předsedou kontrolní komise, protože současná šéfka výboru se stala místostarostkou, což by bylo ve střetu zájmů.