K významnému pokroku dochází na stavbě mimoúrovňové křižovatky D10 u Kosmonos. Několik set metrů dlouhý úsek ve směru na Prahu se otevře.

O změně v provozu informovalo ve čtvrtek ráno Ředitelství silnic a dálnic na platformě X. „V pátek 29. března zprovozňujeme dílčí část právě rekonstruované mimoúrovňové křižovatky na dálnici D10 u Kosmonos. Jde o cca 2/3 nájezdové větve na dálnici ve směru od Kosmonos na Prahu v délce přibližně 300 metrů,“ napsalo ŘSD.

Část rekonstruované křižovatky se otevře 29. března 2024Část rekonstruované křižovatky se otevře 29. března 2024Zdroj: ŘSD
Práce na celé mimoúrovňové křižovatce však budou pokračovat ještě více než rok. ŘSD počítá, že do plného provozu bude uvedena v létě 2025. Zhotovitelem rekonstrukce za 737 milionu korun bez DPH je společnost Eurovia CS.

Nová mimoúrovňová křižovatka je navržena jako spirálovitá turbo-okružní. Její prstenec bude mít vnější průměr 140 m a bude dvoupruhový. Zaús­těno do něj bude celkem devět větví – jednosměrná výjezdová větev na D10 na Turnov, jednosměrná vjezdová větev z D10 od Turnova, obousměrná ze silnice I/38, jednosměrná výjezdová na D10 na Prahu, jednosměrná vjezdová z D10 od Pra­hy, obousměrná z průmyslové zóny a obousměrná z přeložky silnice I/16. Velké množství větví, které je potřeba do křižovatky zaústit, je navrženo propojením v okružní křižovatce nad dálnicí D10.

Zdroj: ŘSD