Návštěvníci mohou přispět několika způsoby: jakoukoli částkou přímo na účet, jehož číslo získají na místě, zakoupením piknikového koše nebo dětského oblečení, hraček a knih na bazaru, který bude součástí piknikového odpoledne u zámku.

Malá Ivanka je od pasu dolů částečně ochrnutá. Aby byla mobilní, bude potřebovat invalidní vozík. „Už teď má mini verzi, rychle pochopila, jak se pohybovat, a baví ji to,“ říká maminka děvčátka, které se bez asistence neobejde ani s přibývajícím věkem. Výraznou pomocí by byl právě asistenční pes. S jeho výcvikem přímo pro Ivanku se má začít už v září letošního roku, náklady jsou ale velmi vysoké.

„Ivanka se narodila s velkým trápením. Začalo už v těhotenství, ale přišlo se na to až po jejím narození. Na porodním sále si lékaři všimli, že má rozštěp páteře, zjistili, že má deformity chodidel a velmi krátké nožičky, vývojovou vadu konečníku a chybí jí paleček na pravé ručičce,“ popisuje Petra Pluhařová.

V Motole, kam bylo miminko převezeno, se lékaři shodli, že skončí pravděpodobně jako „ležák“, který bude vnímat. Rodiče pak seznámili s možností dát dítě do ústavu. Na to však Pluhařovi nepřistoupili.

Následovala operace, po níž magnetická rezonance odhalila další závažné diagnózy. „Během pár dní po operaci lékaři čekali, jestli se nezačne hromadit mozkomíšní mok v mozkových komorách, což se bohužel stalo. Ivanka musela být znovu operovaná, do hlavy dostala speciální hadičku, která mozkomíšní mok odvádí do břicha,“ vysvětluje maminka, podle které má děvčátko trvalé následky. 

Od pasu dolů je částečně ochrnuté, nohama hýbe jen málo a jsou slabé, nerostou, jak by měly. Prochází invazivními neurorehabilitacemi, také maminka s ní rehabilituje a cvičí speciální cviky. „Snažíme se, aby byla samostatná a posunula se v motorice,“ říká Petra Pluhařová.

Ivanka začala sedět, lézt, pokouší se o vysoký klek. To jsou úkony, které podle lékařů neměla nikdy zvládnout. Mentálně je přes všechny komplikace v pořádku.