Středočeští zastupitelé v pondělí schválili jednatřicet žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito téměř 17,5 milionů korun. Peníze poputují mimo jiné na Mladoboleslavsko, konkrétně do obce Košátky. Zde je v plánu modernizace veřejného osvětlení, kterou kraj podpoří 226 tisíci korunami.

Stejné plány mají také v obci Zvěřínek na Nymbursku, kam kraj posílá 286 tisíc, a obci Štíhlice na Praze-východ, kam putuje 203 637 korun. Vůbec největší dotace míří do Mirošovic na obnovu místních komunikací. Obec obdrží 1 445 000 korun. V Hostouni na Kladensku pak opraví ulice Kladenská, U Potoka a V Koutě s pomocí dotace 1,4 milionu korun. Podpory se ale dočkali také v Radošovicích, Pustovětech nebo Čenkově.

Stavba mimoúrovňové křižovatky D10 Kosmonosy, únor 2024
Přeložka silnice I/16 dostala povolení. Napojí se na přestavovanou křižovatku

Poskytnutí dotací vychází z Programu 2021-2024 pro poskytování dotací na rozvoj obcí do 2000 obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova. Program je vyhlášen na čtyři roky a obce z něj mohou získat 1000 korun na jednoho obyvatele a využít je na jakoukoli obecní infrastrukturu. Menší obce (do 199 obyvatel) mohou žádat o maximální dotaci 200 000 korun. Celkový objem finančních prostředků na celé čtyřleté období činí 578 milionů korun.

„Těší mě, že můžeme v posledních letech z rozpočtu kraje přispívat na obecní projekty, ať už z oblasti dopravní či technické infrastruktury, občanského vybavení či na úpravu veřejných prostranství. Finanční situace, zejména malých obcí v okamžiku, kdy mají investovat, totiž není v žádném případě jednoduchá," uvedl náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar a zároveň vyzval další obce, aby se do programu přihlásily. „Termín podávání žádostí v rámci aktuálně otevřeného programu končí 28. června,“ doplnil.