Přestože ještě v polovině minulého týdne nebylo vůbec jasné, zda se vítězné uskupení Žijeme pro Hradiště dohodne na budoucí spolupráci s druhou ČSSD a čtvrtou ODS, dnes je vše jinak.

Obrat o sto osmdesát stupňů nastal po sobotním jednání. Všechny tři výše zmíněné politické subjekty si plácly a vzaly odpovědnost za fungování města v příštích čtyřech letech do svých rukou.

„V tuto chvíli je pro nás podstatné, že jsme se dohodli na spolupráci, ze které vzejde rada města a návrhy kandidátů na obsazení postu starosty a místostarosty," řekl Ondřej Lochman, lídr Žijeme pro Hradiště. Naznačil, že počet křesel, tedy mandátů, v radě bude rozdělen tak, aby odpovídal výsledkům voleb. „ Jsem rád, že jednání neskončilo na osobních antipatiích, ale že jsme řešili především věcné fungování města." dodal Ondřej Lochman.

O čem na sobotní schůzce debatovali, nespecifikoval. Pouze sdělil, že vyjednávací týmy mluvily o programových záležitostech. Bližší informace budoucí vedení zveřejní pravděpodobně až v pátek. Takovou dobu si na prodiskutování případných detailů nechaly dotčené strany.

Trojkoaliční dohoda

Konkrétnější nebyl ani Václav Haas z ČSSD. „Mohu pouze potvrdit, že jsme dospěli k trojkoaliční dohodě. S konečným výsledkem vyjednávání musí být nejprve seznámeni členové a kandidáti jednotlivých uskupení a teprve poté bude představen veřejnosti," konstatoval.

Do desátého listopadu už by také mělo být jasné, jakých oblastí důležitých pro fungování města se ujmou jednotliví členové. Na rozdělení kompetencí řeč zatím nepadla.

Už teď je jasné, že jediným kandidátem na post starosty za Žijeme pro Hradiště je jeho lídr Ondřej Lochman. Je připraven na sebe vzít odpovědnost, kterou do něj svými hlasy vložili voliči. Kandidát na místostarostu bude z jiného uskupení.

Vznik hradišťské trojkoalice je postavený na kompromisech. Jedním z nich byl požadavek ODS. Ta chtěla, aby rada města byla složená z alespoň čtyř zástupců zvolených stran. S takovým návrhem ale nesouhlasilo Žijeme pro Hradiště ani ČSSD.

Během příštího týdne by se měla uskutečnit schůzka koaličních stran se subjekty, které zůstanou v opozici, tedy s ANO 2011, které jednání odmítlo hned v začátku, TOP 09 a Sdružením nezávislých kandidátů. „Myslím si, že je férové projít náš plán pro město i s kolegy mimo koalici, tak, aby měli ty nejlepší podmínky pro konstruktivní práci mimo radu města." dodal Ondřej Lochman.

Počet mandátů:

• Žijeme pro Hradiště.....................8
• ČSSD...................................................4
• ANO 2011.........................................4
• ODS......................................................3
• TOP 09...............................................2
• Sdružení nezávislých kandidátů Mnichovo Hradiště...........................2
• KSČM.................................................0