Už v listopadu 2015 Středočeský kraj, který je investorem a současně i vlastníkem bývalého vojenského prostoru, sliboval, že první návštěvníky by sem mohl pustit už na jaře příštího roku. Tedy někdy v současnosti.

Když se Boleslavský deník začal o problematiku zajímat, výhled už nebyl tak optimistický, avšak ani negativní. „Nyní probíhá příprava kolaudace celého areálu a na druhou polovinu dubna je pak naplánované kolaudační řízení. Další kroky jsou závislé od výsledku tohoto řízení," sdělila Michaela Drobná, mluvčí Středočeského kraje.

Celý projekt modernizace areálu skončil poslední říjnový den. Byl to také termín, který kraji nařídila Evropská unie, jež do realizace poslala nemalou finanční injekci. Jinak by kraji pravděpodobně hrozila sankce.

Kolaudační rozhodnutí

Nicméně se zdá, že otevření areálu brání pouze to, že kraj dosud nemá v ruce kolaudační rozhodnutí. „Aktuálně řešíme dílčí kroky, které jsou nutné pro kolaudaci, například vodovod, plynovod a podobně," vysvětlila dále Michaela Drobná.

Konkrétní termín otevření tedy zatím není známý a nikdo ani nechce odhadovat, kdyby k tomu mohlo dojít. „Očekávám, že pokud vše půjde bez problémů, mohl by být reálný květen," tipuje Karel Horčička, radní Středočeského kraje a současně mladoboleslavský zastupitel.

Jisté ale je, že krajští radní už také dokončili výběrové řízení na nájemce hotelu. Vítězem se stala společnost Autosport Promotion, která provozuje Motorland v Bělé pod Bezdězem. Firma nově patří Autodromu Most, který stále nabízí svezení na offroadových a rally tratích na Vrchbělé.

Podle Michaely Drobné kraj v těchto dnech připravuje radním materiál, v němž budou projednávat vyhlášení záměru pronájmu zbylých částí areálu, kterými jsou například, lanový park, rozhledna či minizoo.

Posouvání termínů

Až nastane okamžik, kdy se po letech posouvání termínů areál skutečně otevře, krajská správa údržby silnic bude pečovat o stav drah, které budou využívat kolečkoví bruslaři. „Na kolik náklady na údržbu vyjdou, zatím nemůžeme konkrétně říct. Pohybovat se budou ale v řádech statisíc až jednotek milionů," dodala mluvčí Středočeského kraje s tím, že než spustí ostrý provoz areálu, nechají také zkontrolovat stav všech prvků.

O tom, že se oficiální otevření skutečně blíží, svědčí, že kraj podle Karla Horčičky již zakoupil dva údržbové stroje. „Uvažujeme o tom, že by jeden z nich mohl v zimě dělat na stezkách běžecké stopy. Uvidíme ale podle zájmu," konstatoval krajský radní, který očekává, že Vrchbělou budou využívat hlavně rodiny s dětmi.

Podle něj mohl areál přilákat do regionu i turisty. „Bělá totiž leží v ideálním místě. Nedaleko je zřícenina hradu Bezděz, je zde řada možností pro cyklisty a co si budeme povídat, také Máchovo jezero. Potenciál tady je a je jen na městě, jak ho dokáže využít," dodal Karel Horčička.

Není žádným tajemstvím, že někteří odvážlivci už areál navštívili, přestože tomu brání závory a cedule se zákazem vstupu. „Všichni tak činí na vlastní nebezpečí, protože areál není zkolaudovaný, a nařízení by měli respektovat. Ostraha objektu nezvané návštěvníky ale kontroluje a už řešila i několik neoprávněných vstupů," upozornila Michaela Drobná.