Slzy neskrývaly některé studentky ze Základní školy Debř. „S panem ředitelem jsme toho hodně zažili, byla to obrovská zábava a spoustu nás toho naučil. Prostě jsem to nevydržela,“ omlouvala svůj pláč jedna ze studentek.

Neubránili se slzám

Neplakala rozhodně jediná, slzy na krajíčku měly i některé učitelky a pláč neskrýval ani sám odstupující ředitel Štefan Klíma. „Promiňte, netušil jsem, že to tak neustojím,“ vzlykal ředitel Klíma.

Atmosféra v Základní škole Debř by se včera dala doslova krájet. Část žáků, zejména ti starší z osmého a devátého ročníku, přišla na protest oděná v černém oblečení. „Je to výraz toho, že nesouhlasíme s odchodem ředitele,“ dodal jeden ze studentů.

Právě úterý bylo posledním dnem ředitele Štefana Klímy ve funkci. Ten vedl debřskou školu devět let. „Sešli jsme se, abychom uzavřeli poslední kapitolu naší krásné pohádky, kterou jsme zde prožívali. Bohužel, ta poslední kapitola nekončí tak pěkně, jak bychom si přáli,“ řekl ředitel kolegům z učitelského sboru i žákům, kteří se v úterý sešli v tělocvičně.

Řeč o pohádce, která skončila špatně

Zejména pro nejmenší děti svoji řeč pojal originálně formou pohádky. „Bohužel jsme nedokázali odchod pana ředitele změnit. Už s tím ani nic nenaděláme. Přístup města nás nemile překvapil, ale aspoň jsme se o to pokusili,“ dodala k tomu zástupkyně rodičů Jitka Bartošová.

K nelibosti kantorů, žáků i rodičů tak Klíma ve vedení školy definitivně končí. „Již dál nemohu snášet agresivní nátlak magistrátu a neustálé kontroly. Nebudu pracovat někde, kde jsou s mojí prací nespokojeni,“ sdělil Klíma. Za jeho působení se přitom debřská škola stala výběrovým ústavem, kam své děti dávali i lidé z Mladé Boleslavi, protože pro ně je zárukou vysoké kvality.

Na čí straně je pravda? Těžko říci…

Vedení města ovšem opakovaně odmítá, že by na ředitele činilo jakékoli nátlaky. „Audity děláme na všech školách a na této jsme zjistili pochybení, proto byl pan ředitel potrestán snížením osobního ohodnocení. Teď se tváří jako poškozený, což se mu nedivím, když jsme mu sáhli na peníze. Rada to posoudila ale tak, že snížení ohodnocení je jen na přechodnou dobu do dalšího auditu, který měl proběhnout teď v březnu s tím, že pokud bude v pořádku, tak ohodnocení dostane zpět,“ bránil už dříve postup města náměstek primátora za školství Jan Smutný.

To však Klíma odmítá. „Rozhodně to není otázka peněz či osobního ohodnocení. Město si nevážilo mé práce a použilo proti mně údajná pochybení, kterých jsem se nedopustil a která byla Ústředím české školní inspekce vyloučena,“ uvedl ředitel.

Podle primátora města bylo zásadní chybou to, že Klíma vůbec rezignoval. „Pan ředitel se rozhodl, že odejde z funkce a já bych ho prosil, aby zůstal ve škole. Ale je to jeho svobodné rozhodnutí, my jsme nikoho neodvolávali,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Školu teď až do konkurzu povede současný ředitel 6. ZŠ Tomáš Suchý. Učitelský sbor mu navrhne zástupce.