Pozor na rozteklou čokoládu! Zatímco venkovní teploty stále ještě dosahují až k dvaceti stupňům, v obchodních řetězcích se už prodávají čokoládové figurky typické pro dobu adventu. A nejen ty. Také ozdobné řetězy nebo kolekce. Čeká nás letos pravé vánoční šílenství? Posunují obchodní řetězce začátek vánočních nákupů na dřívější čas? Začíná už lov na vánoční dárky?

„Je trochu divné, že obchody už teď propagují zboží, které bude potřeba až za měsíc. Alespoň, že ve výlohách ještě nejsou sněhuláci," usmívá se Kristýna Burešová.

„Postrádá to vánoční atmosféru. Bylo by fajn, kdyby prodejci vánoční zboží vytahovali ze skladů až 1. prosince," dodává Lenka Kyselová.

Přestože často slýcháme, že předvánoční masáž rok od roku začíná dříve a dříve, obchodní řetězce i obchodní centra se letos spíše drží zpátky.

„Nechceme zákazníky strašit. Výzdobu budeme instalovat v polovině listopadu, hudba s vánoční tematikou zazní až na přelomu listopadu a prosince, tedy stejně jako v minulých letech," říká Věra Kuřinová, marketingová koordinátorka Bondy centra.

S žádným posunem nepočítá ani obchodní centrum Olympia. „Vše zůstává při starém. Stromeček rozsvítíme na konci listopadu na narozeniny centra," vysvětluje asistentka správy centra Denisa Dlasková.

Na vánoční atmosféru a davy nakupujících si ještě počkáme. Průzkumy a zkušenosti z minulých let však naznačují, že za určitým typem zboží už Češi do obchodů míří. Zájem o hračky a dárky pro děti začíná už koncem října.

„Jako obvykle začínáme vánoční zboží nabízet v říjnu. Zaznamenali jsme, že různé hračky už se začaly prodávat," potvrzuje mluvčí obchodního řetězce Billa Lucie Borovičková.

V Lidlu letos s první vánoční nabídkou otáleli. „Odstartovali jsme později než v loňském roce. Zatím nabízíme hlavně čokoládové zboží. S blížícími se Vánocemi budeme nabídku rozšiřovat, a to nejen o potravinářské zboží," sdělila mluvčí Lidlu Jitka Vrbová.

Zatímco v obchodních domech už se Vánoci intenzivně zabývají, masny si drží nadhled a zachovávají ledový klid.

„Skutečně velké množství vinných klobás navážíme až zhruba týden před Štědrým dnem. Lidé si je ale nakupují také v předstihu a dávají si je do mrazáků. V nabídce je máme od podzimu," dozvídáme se v masně v Železné ulici.

Nenechte si příchod svátků zkazit shonem. Raději si kupte pár vinných klobásek a nalaďte se na svátky po svém.