Vysoké teploty a nedostatek tekutin. To jsou hlavní přičiny zdravotních problémů, ke kterým musí mimo jiné v těchto dnech, vyjíždět mladoboleslavští zdravotníci. Prevence je přitom jednoduchá. Dostatečně dodržovat pitný režim. Kdo může, vyráží po práci k vodě.

„V ohrožení jsou v těchto teplých dnech především kardiaci a astmatici, kteří trpí dechovými obtížemi. Může u nich dojít i k srdečnímu selhání,“ řekla Boleslavskému deníku tisková mluvčí Středočeské záchranky Tereza Janečková.

Podle tiskové mluvčí jsou v ohrožení i lidé, které nemají dostatečně vyvinutý takzvaný termoregulační systém. „Jsou to především děti, kteří ho ještě nemají tolik vyvinutý. Staří lidé ho naopak postrádají,“ upřesnila Janečková. Tito lidé nemají i v takovémto vedru potřebu pít, a navíc nepociťují horka. Navíc mohou chodit i v teplých mikinách. Hrozí jim tak přehřátí organismu.

Vedro proklínají i lidé, kteří musí cestovat hromadnými dopravními prostředky. Například v autobusu hrozí lidem takzvaná hyperventilace. „Kvůli rychlému dýchaní tělo přichází o oxid uhličitý, který je podstaný pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí,“ řekla Janečková. Lidé tak mohou subjektivně pocítit nedostatek vzduchu. Zvýší se jim i dechová frekvence a objevit se může i brnění rukou. „První pomoc je jednoduchá. Stačí se uklidnit, začít vědomě kontrolovat rychlost svého dechu, vyhledat stín a zvednout nohy,“ popsala první pomoc tisková mluvčí Tereza Janečková. Pokud by i poté potíže neustaly, doporučují lékaři začít s dýcháním do mikrotenového sáčku. Říká se tomu zpětné vdechování. Ze sáčku se totiž vdechuje již vydechnutý vzduch a pacient si tak hladinu oxidu uhličitého doplní.

Mnoho lidí proto v odpoledních hodinách mění cestu autobusem za procházku.

Na své si ale přijdou i řidiči z povolání. V kabině aut může teplota za přímého slunce vyšplhat i k šedesáti stupňům Celsia! „Nezbývá nám nic jiného, než skoro na každé benzince kupovat studené minerálky,“ řekl Boleslavskému deníku jeden z řidičů Petr Nevole.

Lékaři doporučují v těchto dnech vypít 2,5 – 3 litry tekutin. Lidé by se také měli vyvarovat fyzické námahy.

„Záchranná služba se při výjezdech snaží postižené lidi dostat z tepla do chládku, postižeho zavodnit a zmírnit tak dehydrataci. Pacienti jsou vždy odváženi na odborné vyšetření do nemocnice,“ doplnila mluvčí záchranky Tereza Janečková. Radikální zvýšení výjezdů podle ní ale záchranáři zatím nezaznamenali.