Jízdní kola všemožných značek, barev a velikostí se z Mladoboleslavska vydala na dlouhou cestu. Jejich konečným cílem bude africká Gambie.

Téměř dvě stovky „velocipédů" posbírala města Mladá Boleslav a Bakov nad Jizerou od svých občanů. Každé město získalo ojeté bicykly jiným způsobem.

„Sbírali jsme je prakticky od jara asi tři, čtyři měsíce," uvedl jednatel společnosti Compag Mladá Boleslav Miloslav Neuman. Tato společnost původně měla kola odvézt organizátorům celé akce, ale občanské sdružení si nakonec zajistilo dopravu vlastní.

V Bakově vše proběhlo zcela jinak. „Kola nám občané přinesli v určený den, konkrétně 27. června. Někteří dokonce na kole sami přijeli," uvedl Lubomír Peroutka z bakovského městského úřadu.

V pátek dopoledne pro ně přijel kamion, který s nimi začne jejich dlouhou pouť k novým majitelům.

Z Mladoboleslavska vyrazil kamion s koly na Ostravsko, kde je hlavní centrum občanského sdružení Nová šance. Bicykly totiž nevyrazí do Afriky ve stavu, v jakém jsou, i když mnohé jsou pojízdné a určitě by svou službu ještě vykonaly.

Jejich zastávku na severu Moravy přiblížil koordinátor akce Kola pro Afriku Roman Posolda. „Strojů se ujmou potrestaní a nezaměstnaní, kterým se sdružení Nová šance snaží pomoci s návratem do běžného života. Kola zkompletují a uvedou do použitelného stavu."

To ale není vše, bicykly by měly na přelomu roku nastoupit svou dlouhou cestu na černý kontinent. Nejprve po souši do Hamburku a pak lodí do nejmenšího afrického státu Gambie. Loď je vyloží v hlavním městě Banjul.

„Kola tamní koordinátor rozdělí do vybraných škol. Každá škola dostane sto strojů a podle jasně daného klíče je předají dětem. Čím delší cestu do školy dítě má, tím má větší nárok na zisk jednoho z kol," dodává Roman Posolda.