Útulek MB v Březně se o Vildu postaral, stejně jako o zanedbaná koťata, která v červenci našli kolemjdoucí v lese. Takové štěstí však nemají všichni. Někdo se nalezenců ujme sám, nebo je alespoň krmí. Dá se však zabránit tomu, aby byly útulky přeplněné kočkami?
Dobré duše z Útulku MB se shodují na jediném – je třeba kočky kastrovat. Především ty nalezené, které žijí celý život venku. Například program KasPro je jedním z projektů, které šíří osvětu a pomáhají s kastrací koček. Od ledna do července letošního roku vykastrovali zhruba 900 koček a kocourů, další stovky žádostí jsou v procesu.
Pomocnou ruku podává také kastrační projekt FELITI, který kromě osvěty nabízí i uhrazení poplatků za kastraci toulavých koček. Ty jsou poté vypuštěny zpět na místo odchytu, není-li majitel znám.
Projekt FELITI od roku 2016 pomohl vykastrovat více než 9 tisíc koček a kocourů. Mezi nimi byly i kočky z Lipníku u Mladé Boleslavi, které se množily u paní bez finančních prostředků. „Paní je stará a žije na okraji lesa. Sem tam se ujme každé nové příchozí opuštěné kočičky, které však nekastruje,“ popsal projekt problém na svém Facebooku.
Jednoduchým způsobem, jak zabránit přemnožení koček, které ve většině případů končí v útulku, je spojit se s těmito či podobnými projekty, které zajistí, aby kočky a kocouři už nekončili na ulici.