To by se teď ale mohlo změnit. Po roce opět začíná Týden knihoven, který si nejen pro malé čtenáře připravil neodolatelný program. Kromě toho se až do pátku budou lidé s knihami setkávat téměř na každém kroku.

Jak uvedla Věra Kovaříková, ředitelka mladoboleslavské městské knihovny, od včerejška už knihy, které vyřadili z fondu knihovny, visí v několika autobusech městské hromadné dopravy. „Čtenáři si knihy mohou prolistovat a číst během své cesty, ale kromě toho si vybranou knihu mohou odnést s sebou domů," vysvětlila Věra Kovaříková s tím, že na výběr mají ze čtyř stovek publikací.

Ty knihy, které kvůli formátu nejsou hodné k zavěšení, zájemci naleznou ve vestibulu knihovny a také v pobočce Severní Město.

Motivovací Středověk

Bohatý je také doprovodný program, který v Mladé Boleslavi připravili v rámci celorepublikové akce. Dnes během dopoledne se žáci základních škol zapojí do činností, které by je ke čtení měly motivovat. Název Středověk mluví za vše. Zítra se v hlavní budově, tedy na třídě Václava Klementa uskuteční den otevřených dveří. „Návštěvníci si prohlédnou nejen všechny prostory knihovny, ale také se dozví zajímavosti z historie," láká ředitelka mladoboleslavské knihovny. První prohlídka začne v 10 hodin, další je vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka je možná ve čtyři hodiny odpoledne. Pokud mají vaše děti rády deskové hry, pošlete je do knihovny ve středu v 15 hodin. O dvě hodiny později začne představení jednoho herce. Stanislava Hošková ztělesní Olgu Scheinpflugovou, která ve hře Byla jsem na světě ukáže, jaké bylo soužití se spisovatelem Karlem Čapkem.

Knihovna na nádraží

Pozadu nezůstala ani dolnobousovská knihovna. V čekárně zdejšího nádraží otevřela dočasnou knihovničku, kde si čtenáři mohou půjčit knihu do vlaku, a to bez čtenářského průkazu. „Až se budete vracet zpátky, knihu vraťte, nebo za ni nabídněte jinou," vzkazují čtenářům. Kromě toho se až do soboty můžete podívat do útrob knihovny či se na rok zdarma zaregistrovat. A pamatovali i na čtenáře, kteří mají v knihovně dluh. V rámci amnestie mohou knihy vrátit, aniž by platili pokutu.

Samozřejmě nechybí ani řada akcí. Dnes si budou číst s nečtenáři, zítra čeká děti divadlo s pohádkou Františka Hrubína, od 18 hodin pak dospělé beseda se spisovatelkou Hanou Körnerovou a ve čtvrtek čtecí dílna pro dospělé.