Už dva týdny je v provozu zvláštní sekce na internetových stránkách města, kde se mohou zájemci seznámit s nastíněnými koncepcemi nové podoby Domu kultury, k jejichž připomínkování město vyzvalo. Reakce však do včerejšího dne na magistrátu evidovali pouze dvě!

Autorka prvního příspěvku podpořila záměr vybudovat v DK důstojnou hudební síň, přednáškový sál a literární kavárnu, tedy zařízení, která bývají v souvislosti s modernizací DK zmiňována snad nejčastěji.

Autor druhého a zároveň obyvatel Táborské ulice kritizoval kvůli velké akumulaci tepla v letních měsících návrh vydláždit okolí budovy a z obavy před hlučností odmítl možnost letních filmových projekcí pod širým nebem. Vyjádřil i obavu nad dalším úbytkem parkovacích míst v okolí v době rekonstrukce a přimluvil se za více zeleně.

„O podobě okolí Domu kultury ještě nemáme zcela jasno. Velká dlážděná plocha by však byla samozřejmě velmi drahá," reagoval náměstek primátora Daniel Marek a vyjmenoval několik dalších novinek, jejichž realizace je už takřka jistá.

Bez debat je například to, že Dům kultury projde zateplením a dočká se nových oken, což přispěje zejména ke komfortu obyvatel lokality, které mnohdy obtěžují hlasité hudební produkce. Ve foyeru v prvním patře i přímo na velkém sále vzniknou stálé bary a celý objekt bude pokryt bezdrátovým internetovým signálem. A co přesun knihovny, vybudování kongresového centra či výstavní síně? Na rozhodnutí si máme počkat do konce měsíce.

„Vážím si všech konkrétních připomínek, které nám obyvatelé města a zejména zástupci těch, kteří prostory DK aktivně využívají, adresují. Společně s nimi chceme vytvořit Dům kultury, který tu bude pro lidi, bude moderní a bude sloužit další řadu let," dodává Marek.

Rekonstrukce Domu kultury bude jednoznačně jednou z největších investic v Bolelsavi v tomto volebním období a už nyní je jisté, že město si na projekt vezme úvěr. Probudit k životu více než čtyřicetiletý objekt, jehož některé části se léta vůbec nevyužívaly, bude stát dost peněz.

Magistrát do konce května sbírá podněty od občanů, do září bude tvořit definitivní podobu koncepce a na podzim se začne projektovat. Začátek realizace, která potrvá zhruba rok a půl, je stanoven na rok 2017. Práce však pravděpodobně nezačnou hned po skončení plesové sezony, jak se předpokládalo. Postup příprav prý zbrzdila debata věnovaná stěhování městské knihovny, s nímž počítá jedna z variant, což vzbudilo velký odpor obyvatel města.