Zatímco u jiných hnízd v republice sledují čápi tisíce fanoušků už několik let, kamera v Kněžmostu na Boleslavsku byla instalována a spuštěna letos na konci března. V té době už byl jeden z čápů zpět z jižních krajů na hnízdě a brzy se k němu připojil i druhý.

Páreček začal hnízdo upravovat a 9. dubna se na hnízdě objevilo první vejce. Postupně jich samice snesla šest. Jak je u čápů zvykem, na vejcích seděli střídavě oba čápi, kteří také létali pro potravu a vylepšovali hnízdo.

Zdroj: Youtube

Fanoušci u online kamery se těšili na dojemné okamžiky vylíhnutí čápat a následnou několikaměsíční výchovu. Plán se začal bořit během uplynulého víkendu. Pozorovatelé upozornili na fakt, že na hnízdo se vrací pouze jeden čáp – samec. Což se zpětným přehráním nahrávek potvrdilo.

Zásah ochránců

Situaci sledovali i ochránci přírody ze stanice na poděbradském Huslíku. V úterý se rozhodli konat. „Museli jsme bohužel zasáhnout u hnízda čápů v Kněžmostě. K tomuto zásahu jsme se dlouho rozhodovali. Od sobotního dne sledující na webkamerách a místní obyvatelé začali projevovat obavy, že na hnízdě se nachází pouze jeden z rodičů. Vždy se snažíme do přirozených procesů (hnízdění) nezasahovat, pokud k tomu nejsou oprávněné důvody. Jeden z nich je, když živočich zahyne z důvodu lidské činnosti, jako jsou například sloupy elektrického vedení. V tomto případě se zatím úhyn samice nepotvrdil, ale vnímáme ho jako vysoce pravděpodobný,“ vysvětlil postup zvířecích záchranářů vedoucí stanice Luboš Vaněk.

Kalouskové ve svém žabonoském hnízdě.
Dojemný soví příběh. Po bouřce vypadlá mláďata hřála matka, pomohli záchranáři

Všech šest vajec z hnízda odebrali a odvezli je do umělé líhně v poděbradské stanici. Podle prvních výsledků jsou všechna vejce oplodněná. Tedy existuje naděje, že se ze všech vylíhnou malí čápi. „Budeme se snažit je úspěšně odchovat. Poté je ve spolupráci s našimi kolegy umístíme do náhradních hnízd, kde budou mít šanci na další život ve volné přírodě,“ doplnil Vaněk.

Možná nová partnerka

Na opuštěného samce na kněžmostském komíně byl v posledních dnech smutný pohled. Zkušenost z podobného případu ve Vrchlabí však dává naději, že se i pro něj všechno v dobré obrátí. „Doufáme, že se i zde podaří samcovi najít novou partnerku, se kterou by mohl znovu zahnízdit, a stihl by ještě letos přivést na svět další potomky. Držíme mu palce,“ konstatoval vedoucí poděbradských záchranářů.

Plšík lískový.
Muflonče, lelek i chřástal. Podívejte se na zvířata, o něž se starali na Huslíku

Podobnou víru mají i fanoušci, kteří dál sledují kněževeské hnízdo na online kameře. „Až se z toho vzpamatuje, třeba k němu přiletí nová čápinka a ještě by mohli vychovat nové dráčky. Necháme se překvapit, příroda je mocná čarodějka,“ napsala za všechny Hana Kuncová.