Kde nakonec vznikne klub pro volnočasové aktivity boleslavských dětí, takzvané nízkoprahové centrum? Přestože přípravy projektu trvají už přes rok, zatím není ani jasné, kde vlastně centrum vznikne. Zjistil to náš Deník.

„I když se až donedávna počítalo nejvíce s umístěním takového centra do areálu v Laurinově ulici, nyní se zvažují i jiné lokality přímo v sídlišti Severní město,“ potvrdila Boleslavskému deníku mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Hana Koišová.

Mezi prověřované varianty patří podle tiskového pracovníka radnice Pavla Šubrta umístění centra do volných prostor v suterénu v objektu magistrátu v Havlíčkově ulici, kde dnes sídlí i Česká pošta. Ve hře je ale i budova umístěná přímo v Novém parku, kde ovšem sídlí mnohé další organizace a ambulance.

Původně vybrané místo v Laurinově ulici je podle Polívky vhodné zejména proto, že je stranou bytové zástavby a přitom v dosahu řady školních zařízení. Na druhé straně o tento prostor projevuje zájem i záchranná služba.

„Prý byly tyto prostory záchrance přislíbeny za minulého vedení kraje,“ řekl Deníku náměstek primátora Jaroslav Polívka. Navíc vedení města začalo prověřovat i jiné varianty především proto, že považuje za vhodnější umístit centrum přímo do sídliště, kde je největší frekvence obyvatel a děti a teenageři by sem měli blízko.

„Máme zájem vybrat vhodnou lokalitu co nejdříve a vedení města by o tom chtělo nejlépe rozhodnout do konce června,“ vysvětluje náměstek primátora Adolf Beznoska.

Město již také uzavřelo smlouvu s občanským sdružením Proxima, které by mělo provoz tohoto centra zajišťovat. Zástupci města budou hned v příštím týdnu nově navrhované varianty prověřovat, a to nejen z hlediska vhodného umístění a dostupnosti, ale i například hygienických předpisů.
Nízkoprahová centra fungují již v různém režimu v řadě měst. Vznik takového centra je také jednou z klíčových priorit již schváleného Komunitního plánu sociálních služeb Mladé Boleslavi.

Cílem je nabídnout neorganizované mládeži otevřený prostor, s minimálními vstupními pravidly, který nabízí a podněcuje vznik volnočasových aktivit.
Mladoboleslavští teenageři by zde měli najít jak různé možnosti zábavy, tak i poradenství při řešení jejich problémů a obtíží.