Střídání teplého a deštivého počasí má za následek vyšší výskyt klíšťat. Počasí v tomto týdnu výrazně přispělo jejich vývoji, aktivita klíšťat se na Boleslavsku v posledních dnech pohybuje na stupni 5, mimořádné riziko. V dalších dnech lze pozorovat mírně zlepšující se tendenci, ale stále bude platit stupeň 4. Každodenní aktualizace jsou k dispozici na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Sezona klíšťat je každý rok vyhlášena během března až června, přičemž obvykle vrcholí na konci května. Poté následuje podzimní sezona, která končí až s prvními mrazíky. Klíšťata se vyskytují především ve vlhkém a teplém prostředí, naopak suchá místa jim nesvědčí.

Během vyhlášení nejvyššího stupně rizika by měli lidé automaticky používat repelent. Doporučuje se vyhnout se vstupu do listnatých i smíšených lesů a pohybovat se pouze na cestách. Ráno a večer je třeba prohlídka těla a případné odstranění nevítaných cizopasníků.

Fotogalerie: Mapa klíšťat

Přisátí klíštěte bývá mnohdy nepříjemné, ale možné následky můžou člověku velmi znepříjemnit život. Důležité je pozorovat postižené místo po několik dní. Zpozorování zarudlé kůže nejen v místě kousnutí, pocity únavy, bolesti hlavy či zvýšená teplota může znamenat nákazu lymskou boreliózou. V případě neléčení může docházet k neurologickým a srdečním poruchám či dočasnému oslepení.

Nejobávanější nemocí je klíšťová encefalitida, jež postihuje centrální nervový systém a může dokonce způsobovat úmrtí. Příznaky jsou podobné těm výše zmíněným, tedy horečka, bolest hlavy či zvracení.

| Video: Youtube

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s klíštětem. Svou práci dobře odvede klasická pinzeta, ale existují také speciální nástroje či karta, kterou je klíště snadno odstraněno. Všeobecně známý postup zahrnující otáčení klíštěte je zastaralý, nejlepší je cizopasníka vytáhnout rovně. Stejně tak použití alkoholu, olejů a mýdla již není aktuální. Po úspěšném vytažení klíštěte musí vždy následovat dezinfekce a pečlivá hygiena rukou.

Mohlo by vás zajímat: Velký přehled koupališť na Mladoboleslavsku: vstupné i otevírací doba

Koupaliště v Mladé Boleslavi 21. června 2023. | Video: Michal Bílek