Komu je služba denního stacionáře určena?
Využít ji mohou zejména osoby, které pečují o seniora. Maminku nebo tatínka k nám mohou přivézt, pokud jdou do zaměstnání, potřebují si něco vyřídit na úřadech nebo u lékaře. V současné době můžeme klienty vyzvednout doma a po dohodě s rodinou ho zase v určitou dobu přivézt zpátky.

Řekněte mi, kdo do vašeho stacionáře může přijít? Mohou to být například lidé, kteří trpí duševní nemocí?
Zvětší části službu využívají senioři. Zkušenosti máme například také s lidmi, kteří onemocněli Alzheimerovou chorobou či demencí. Jejich stav se o dost zlepšil, když jsme s nimi začali pracovat, například jsme společně trénovali paměť nebo běžné činnosti. Tito lidé se museli naučit znovu se o sebe postarat, to znamená obléknout se, umýt si ruce, který je den v týdnu nebo jaké je datum a podobně. To jsou věci, nad kterými zdravý člověk prakticky nepřemýšlí a dělá je automaticky.

Mají u vás otevřené dveře i rodiny s dětmi? Některé stacionáře se soustředí na mezigenerační vztahy.
Ano, samozřejmě. Byli bychom rádi, kdyby si mezi nás našly cestu také rodiny s dětmi a vzájemně si se seniory předávaly zkušenosti a dovednosti. V loňském roce se nám potvrdila užitečnost mezigeneračního setkávání, především ve zlepšení psychické vyrovnanosti klientů. Může to například vypadat tak, že senioři budou číst dětem pohádky nebo budou společně hrát hru. Zároveň zde může fungovat sociální integrita. Jsou rodiny, které nemají babičku a dědečka nebo naopak senioři mají vnoučata daleko a nemohou se s nimi tak často potkávat.

To znamená, že váš personál je vyškolený i na práci s dětmi?
Nejen naši zaměstnanci jsou vyškolení, ale i vybavení je uzpůsobeno pro děti. Služby mohou využívat například děti, které mají lehčí formy autismu nebo mentálního postižení. Ve stacionáři jsme měli holčičku ze speciální školy a další s mentálním postižením. Můžeme se jim věnovat, protože víme, že si potřebují některé věci permanentně opakovat a učit.

Cílovou skupinu máte hodně širokou. Nemusí se u vás senioři obávat, že by je děti rušily?
Obávat se určitě nemusí. Pro tyto případy zde máme kromě zkušeného pracovníka i dobrovolníky, kteří studují na zdravotnické škole a klientům se v rámci možností mohou věnovat individuálně.

Klienti se k vám musí předem registrovat nebo mohou přijít bez ohlášení?
Ano, je potřeba, abychom minimálně den dopředu věděli, který klient přijde. Je to potřeba plánovat z toho důvodu, abychom zajistili dostatek personálu, který by se klientům věnoval, a také bylo pro klienta volné místo.

Jaké činnosti zde klienti během dne vykonávají? Na co se mohou těšit?
Je to hodně individuální. Dá se říct, že lidé mohou dělat, na co mají chuť. Máme pravidelný harmonogram činností i hodně tvořivého materiálu. V minulém roce jsme vyráběli věci na boleslavský velikonoční a vánoční jarmark. Kromě toho si u nás klienti mohou zahrát společenské hry, přečíst si časopisy i knihy, účastnit se cvičení nebo kolektivního hraní a zpívání. Knihovnu máme vybavenou, svou četbu si zde najdou nejen děti od tří let, ale také dospělí.

To je, dá se říct, domácí program. Podívají se s vámi ven mimo stacionář?
Pokud je hezké počasí, chodíme s klienty na procházku nebo na různé kulturní akce či výstavy, které jsou v blízkosti. Byli jsme se podívat například na otevření revitalizovaného parku Výstaviště. Na dvoře máme malou zahrádku, kterou mohou udržovat, to znamená, vysazují květiny, zalívají je, vytrhávají plevel. Sekat trávu už je ale nenecháváme. Na to máme svého zaměstnance.

Pokud by vás klienti nebo jejich rodiny chtěli navštívit, kde vás najdou?
Stacionář sídlí na třídě Václava Klementa 175 vpravo před pekárnou u autobusové zastávky směrem k Bondy. Vejdou až do dvora. Máme tam klid, ticho a člověk by vůbec nepoznal, že je v centru. Není k nám slyšet žádný hluk z rušné ulice. Nejlépe je si předem telefonicky návštěvu domluvit.

V budově fungujete od loňského roku. Jaké místnosti máte k dispozici?
Uvnitř je vybavená kuchyně, kde klienti mohou péct třeba cukroví a slouží také jako tvořivá místnost, dále relaxační místnost neboli obývací pokoj, v němž je akvárium s rybičkami, sedací souprava, hifi věž, televize i knihovna. Součástí je i ložnice, kde mohou odpočívat. Máme zde dvě lůžka, která vyhovují potřebám seniorů, a jedno z nich je polohovací. Kromě toho je ve stacionáři i vybavená koupelna s pračkou a sušičkou.

Jakou máte kapacitu? Kolik klientů může přijít najednou?
Máme místo pouze pro pět lidí. Stacionář není příliš velký. O to více si ale dáváme záležet na tom, aby to bylo rodinné zařízení a klienti se u nás cítili jako doma. Díky tomu poskytujeme individuální přístup našich zaměstnanců ke klientům.

A na závěr, kdy máte otevřeno a kolik korun služba stojí?
Otevřeno máme každý pracovní den, tedy od pondělí do pátku, od šesti hodin ráno do šesti večer. Záleží ale na potřebě rodiny nebo klienta, jak dlouhou dobu chce u nás strávit. Může k nám přijít nejen na celý den, i třeba jen na několik hodin. Služba vyjde na 30 korun za hodinu pobytu, svačiny si klienti vozí z domova, pitný režim je po celou dobu zajištěn zdarma, obědy máme zajištěné od komerčního dodavatele nebo si klient může přivést svůj z domova.