Pozvala ho zakladatelka Linky důvěry Renata Nekolová: „Znám ho už mnoho let a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Oslovila jsem ho kdysi po předešlých dosti špatných zkušenostech. Setkala jsem se u něj s velkou ochotou, lidskostí, komunikativností a v neposlední řadě kvalitní odborností," vysvětlila Renata Nekolová, co jí vedlo k tomu, aby přijel nejen za klienty.

Linka důvěry ve Václavkově ulici se pro veřejnost otevře již ve 14 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen pracoviště, ale o organizaci se dozvědět také spoustu zajímavých informací.

Osvěta i prevence

Kromě osvěty uslyší o prevenci duševních a tělesných potíží, onemocnění, sociálně nežádoucích jevů a jejich důsledků. Hlavním cílem akce je posunout bariéry předsudků ve společnosti vůči zařízením, které mezi lidmi kolují.

Aby návštěvníci pochopili, co Linka důvěry pro klienty dělá a jaké má vlastně zaměření, připravili organizátoři pro zájemce osvětové materiály. Sloužit mohou ale i těm, kteří by se na linku chtěli obrátit o pomoc. Nechybí ani ukázky z činnosti pracoviště.

A kdo by se měl přijít podívat? Jak uvedla Renata Nekolová, hlavně lidé, kterým záleží na zdraví svém i blízkých.

„Neřešené problémy způsobují stresy a ty následně vážné potíže. Tedy onemocnění jak psychické tak fyzické, protože zdraví duševní a tělesné jsou v podstatě spojité nádoby," vysvětlila zakladatelka Linky důvěry.

Upozornila, že neřešené problémy by lidé neměli podceňovat. Často si je uvědomují a často od nich také unikají. To ale není dobré řešení.

Za tyto potíže by se nikdo neměl stydět. Naopak. Pokud si je co nejdříve přizná, má velkou šanci se jich zbavit. „Včasná informovanost o možnosti případné pomoci by měla být v zájmu každého člověka nebo lidí, kteří nejsou k sobě či ostatním lhostejní," dodala s tím, že pochvalu si zaslouží každý, kdo si včas přijde říct o pomoc a ušetří tak řadu trápení a zdraví své i blízkých.

Mladoboleslavská Linka důvěry si letos připomněla dvacet let od vzniku. Za tu dobu se na ní s prosbou o pomoc obrátilo přes sto lidí. Na kontě má také stovky zachráněných životů.

Linka pro všechny

Linku vyhledávají všechny věkové generace, jak starší jedinci, tak lidé s různými poruchami či potížemi. Kontaktují je klienti s psychickými problémy, které se projevují krizovými stavy. Často jim předchází například překonání náročných životních událostí.

A co patří mezi nejčastěji řešenou problematiku? Pracovníci s lidmi rozebírají vztahy v rodině, partnerství, ale také vztahy na pracovišti či výchovné. Klienti se nemusí bát obrátit na odborníky ani s problémy zdravotního charakteru, generačního, sexuálního, sociálně právního či školního.

Pracovníci mají bohaté zkušenosti také s lidmi, kteří trpí reaktivními stavy a neurozami. V neposlední řadě podávají pomocnou ruku klientům, kteří jsou závislí na drogách, alkoholu či automatech, nebo jejich rodinných příslušníkům.