Autorem malé historické procházky, o níž si můžete přečíst na dvaadvaceti stránkách, je Luděk Beneš (uprostřed), ředitel Muzea Mladoboleslavska, který se historii města věnuje řadu let. U křtu nechyběl ani současný ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář (vlevo) či Kamila Hamáčková, mluvčí nemocnice.

V publikaci najdete také řadu černobílých fotografií, které zachycují například vybavení nemocniční kuchyně v roce 1912, pavilon infekčních nemocí nebo také pavilon vnitřních nemocí či pacienty léčící se v roce 1912 na chirurgickém oddělení.

Pět pacientek ležících na jednom z oddělení tehdejší nemocnice smířlivě se usmívajících na fotografa. Takový obrázek otevírá publikaci, kterou ke 120. výročí vzniku vydala právě v těchto dnech Klaudiánova nemocnice.

Autorem je ředitel muzea

Velkou zásluhu na dvaadvaceti stránkách má Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska, který nad sběrem historického materiálu strávil několik měsíců.

„Při bádání v archivu jsem se dozvěděl řadu překvapivých informací. Zajímavé například je, že od začátku existence nemocnice bylo plánováno, že ji přestěhují na jiné místo. Už zhruba kolem roku 1900 se říkalo, že tato pozice je nevhodná, protože je daleko za městem. Uvažovalo se například o lokalitě na Dubcích, od třicátých let se měla přesunout Na Radouč," vysvětluje Luděk Beneš s tím, že přesuny se nakonec z různých důvodů neuskutečnily a nemocnice rozkvétá prakticky na původním místě.

Poznamenal, že prameny, z nichž čerpal, byly v drtivé většině spolehlivé, protože mnohdy šlo přímo o nemocniční zápisky. Podle ředitele Muzea Mladoboleslavska jsou mnohem lépe k dispozici materiály z období počátku nemocnice, to znamená od konce 19. století, do první světové války. „Z pozdějších období už jsou hůře dostupné. Je to tím, že se dokumenty nesoustředily pod jeden fond nemocnice, ale jsou rozprostřeny do různých fondů městského úřadu, krajského úřadu a podobně," dodal ředitel muzea.

Co budou říkat děti dětí?

Publikaci si pročetl i Luděk Kramář, ředitel nemocnice. „Sto dvacet let života nemocnice je významné výročí a velmi by mě zajímalo, co budou jednou říkat děti našich dětí a děti jejich dětí za dalších sto dvacet let. Možná budou i s rozpaky sledovat, jak tehdy lidé léčili," řekl Luděk Kramář.

Když se on sám na historické ose podíval na samotný začátek fungování, zjistil, že Klaudiánova nemocnice dosud neopustila historické budovy a dodnes v nich léčí.

I když pochopitelně staví nové pavilony a řada z nich se neobešla bez zásadní rekonstrukce a modernizace vybavení. „Je až s podivem, jak lékaři před sto dvaceti lety léčili a dařilo se jim s tím minimem pacienty uzdravovat," doplnil Luděk Kramář.

Nemocnice si výročí připomíná celý rok a chystá několik akcí, například výstavu, která ukáže, jak se nemocnice vyvinula, ale také dny otevřených dveří.