Kampaň na podporu dárcovství vyvrcholila v sobotu 19. listopadu v Mladé Boleslavi akcí Daruj krev a buď hrdina. Téměř 200 lidí si nechalo vyšetřit svoji krevní skupinu. Lidé dostávali letáky s informacemi o darování krve a plazmy v nemocnici. „Personál transfuzní stanice si připravil ukázku vybavení, které je potřeba k darování, a trpělivě odpovídal na všechny dotazy,“ uvedla mluvčí zařízení Hana Kopalová. Vrcholem programu v Olympii byl koncert mladoboleslavských kapel. Na pódiu se vystřídaly skupiny ABBA girls, K.A.F.E a No Talent s Filipem Šubrem, který program moderoval.

Ve vestibulu nákupního centra byla k vidění výstava o dárcovství kostní dřeně. Tu připravila organizace Nábor hrdinů, která s nemocnicí aktivně spolupracuje. Nábor hrdinů měl na místě svůj informační stánek, kde bylo možné získat informace o darování, a především lidé měli možnost zapsat se do seznamu potencionálních dárců.

Nemocniční dobrovolníci představili svoji činnost a bylo možné přispět do sbírky na canisterapii. Dobrovolníci se také věnovali dětem v tvořivých dílničkách, kde malé ratolesti vyráběly zápichy ve tvaru veselé kapky krve. Návštěvníci si například dále vyzkoušeli první pomoc u Českého červeného kříže. Ten také představil Jánského plakety, tedy ocenění, které dostávají dárci krve a plazmy.

Kolik krve je potřeba na léčbu?

Klaudiánova nemocnice měla v roce 2021 v registru celkem 4728 dárců, z toho bylo 506 prvodárců. Letos přišlo poprvé darovat prozatím téměř 400 lidí. V roce 2021 provedla mladoboleslavská transfuzní stanice 6568 odběrů, letos to je již téměř 5400. Kromě klasických odběrů krve se daruje také krevní plazma a trombocyty.

Za loňský rok použil špitál při léčbě zhruba 920 litrů krve a dalšími dávkami pomáhal i ostatním nemocnicím. Pro představu: žena léčící se s chronickou leukémií od července roku 2020 do dubna letošního roku spotřebovala za dobu léčby 78 dávek krve a 32 dávek krevních destiček. Jedna dávka krve činí 450 mililitrů této tekutiny. Je tedy zřejmé, že u některých typů léčby potřebují lékaři využít pro jednoho pacienta i desítky litrů darované krve.