Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaudiánova nemocnice udělala za sto dvacet let obrovský pokrok

Mladá Boleslav - Nemocnice slaví narozeniny, ředitel Luděk Kramář přibližuje její minulost i vize do budoucna

4.5.2016
SDÍLEJ:

Ředitel boleslavské nemocnice Luděk KramářFoto: Deník / Šárka Charousková

Dnešní den znamená pro Klaudiánovu nemocnici vyvrcholení ročních příprav na oslavy 120 let její existence. Při této příležitosti nám poskytl rozhovor ředitel nemocnice Luděk Kramář, a povídání s ním zároveň startuje seriál, v němž vám budeme každý týden představovat jedno z oddělení zdejší nemocnice.

Když se vrátíme úplně na začátek, jak moc se za dobu od svého vzniku nemocnice změnila?

Došlo samozřejmě k enormnímu rozvoji, nejen pokud se bavíme o areálu nemocnice, ale především medicíny jako takové. Jen pro srovnání, před sto dvaceti lety nemocnice fungovala ve dvou hlavních areálech na ploše dvou tisíc metrů čtverečních. V současné době zaujímá plochu šest a půl hektaru a máme další detašovaná pracoviště v okolních městech a obcích. Tehdy byla nemocnice na kraji města, dnes je v centru.

Tehdy se tedy měla nemocnice kam rozvíjet, to je asi v současné době problém?

To máte určitě pravdu, dnes jsme skutečně polohou v centru města limitováni. Už nemáme kam se prostorově posouvat.

Zajímavé jsou jistě i statistiky z dob před sto dvaceti lety ve srovnání s těmi dnešními…

To jistě, tehdy například byli v nemocnici čtyři lékaři a dvacet osob z řad ošetřujícího personálu. V současné době máme kolem 1 600 zaměstnanců a srovnáváme opravdu nesrovnatelné, medicína za tu dobu udělala obrovský pokrok. Začínali zde s pavilonem pro infekční nemoci a chirurgickým a interním oddělením, my máme v tuto chvíli třiatřicet oddělení. další zajímavá čísla ukazují, že tehdy zde bylo za 8 měsíců provedeno 890 operací, my jich za rok uděláme přes 13 tisíc.

Zmiňme se ještě o vyvrcholení oslav, tedy dnešním Dni zdraví.

V nemocnici vlastně vyroste stanové městečko, kde si lidé budou moci nechat změřit tlak, zkontrolovat zrak, držení těla a různé jiné preventivní akce. K dispozici jim zde budou odborníci od 10. až do 15. hodin. Při té příležitosti si lidé také mohou v komunikační chodbě prohlédnout výstavku historických fotografií, které mapují vývoj nemocnice.

Letošní rok ale nepatří jen oslavám, stejně jako ten loňský je plný stavebního ruchu?

Sto dvacet let jsme vlastně oslavili i tím, že jsme otevřeli další budovy nemocnice. Mluvím o novém pavilonu 5 a nedávno otevřené modernizované lékárně s prodejnou zdravotnických potřeb. To je vlastně vyvrcholení té velké etapy rozvoje, ovšem momentálně už probíhá projektování otevření interní ambulance a příjmu, které chceme otevřít na konci roku. Připravujeme ale i projektovou dokumentaci na parkovací dům a pavilon pro matku a dítě.

Buduje se ve velkém, medicína jde kupředu mílovými kroky, ale situace není ani zdaleka ideální. Co nemocnici aktuálně nejvíc trápí?

Je to rozhodně nedostatek zdravotnického personálu, a ten trend je opravdu velmi varující, momentálně nám chybí cca sto lidí. Netýká se to ale jen naší nemocnice, je to celorepublikový problém. Ovšem nám situaci ztěžuje i zdejší automobilka, respektive její mzdová politika.

Autor: Šárka Charousková

4.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení