Podle fyzioterapeutů i samotných rekonvalescentů je trenažér obrovská pomoc pro dobu po propuštění z nemocnice, kdy pacienti potřebují například odvézt na kontrolu k lékaři.

Jiřina Vaňková leží v Klaudiánově nemocnici po operaci pravého kyčelního kloubu. Za asistence zdravotních sester a fyzioterapeutek se snaží pomalu znovu rozpohybovat všechny končetiny a postupně omezovat bolestivost při chůzi. S chutí se také pustila do nácviku na novém trenažéru na chodbě. „Mám z toho úžasné pocity. Člověk si to vyzkouší a hned se cítí více soběstačný,“ popsala dojmy  hned poté, co si nastupování do trenažéru vyzkoušela i před aparáty a kamerami novinářů. „Je to opravdu bezvadná věc. Už jsem si to zkusila po několikáté a určitě tu zkušenost využiju, až mě povezou zase sem do nemocnice na kontrolu,“ usmívala se dáma, které při nastupování asistovala fyzioterapeutka Daniela Mašková.

Jako první si oficiálně trenažér vyzkoušela Jiřina Vaňková, která je po operaci kyčle. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Také podle ní jde o výraznou pomoc a skvělý nápad pro rehabilitující pacienty. „Nejenže se sami budou cítit lépe a sebejistěji. Důležité je to i ze zdravotního hlediska. Při nesprávném nastupování a špatných pohybech hrozí luxace, tedy vykloubení kyčle. Což by samozřejmě byla velmi nepříjemná věc,“ vysvětlila fyzioterapeutka, která pacientům u trenažéru asistuje už několik dnů. „Auto tu stojí už asi týden. O trénink nastupování je mezi pacienty velký zájem. A nejen těch po operaci kyčle. Zkoušet si to chtějí i ti, co mají například problémy s koleny. Sama už jsem pomáhala učit se nastupovat asi patnácti lidem,“ pochvalovala si nový trenažér usměvavá zdravotnice.

Nápad z USA

Myšlenka umístit skutečný automobil do patra nemocnice se na první pohled jeví jako bláznivý nápad. Podle předsedy představenstva Ladislava Řípy jej okoukali v USA a ještě ho dovedli k dokonalosti. „Tam mají na chodbě auto rozřízlé na polovinu. My tu máme klasické celé auto, pouze bez převodovky a motoru,“ vysvětlil první muž nemocnice. Podle jeho slov si pacienti mohou vyzkoušet nejen nástup na pozici spolujezdce. „Odborný zdravotnický personál díky tomu může pacienty naučit usednutí do vozu, a pokud zdravotní stav umožňuje bezpečné řízení vozidla, tak i za volant,“ doplnil Řípa.

Celý nápad se mohl uskutečnit po dohodě s místní automobilkou Škoda Auto, která s nemocnicí na řadě projektů dlouhodobě spolupracuje. „Nápad s trenažérem je unikátní sám o sobě a nejméně v Čechách nemá obdobu. Stejně tak je unikátní propojení dvou takových institucí, jako je automobilka a nemocnice. To je podle mého také minimálně středoevropský unikát,“ konstatoval krajský radní Pavel Pavlík při pohledu na trenažér na chodbě.

Transport trenažéru Škoda Scala do patra nemocniční budovy. | Video: Klaudiánova nemocnice

Zásadním úkolem bylo dostat vůz do patra, aby byl umístěn přímo u rehabilitačního oddělení, kde je pochopitelně nejpotřebnější. „Technické řešení nebylo jednoduché a za pomoci odborné firmy se nám jej podařilo se dostat dovnitř jedním z oken. Při umísťování jsme měli krásnou rezervu asi dva centimetry nahoře,“ řekl s trochou sarkasmu Řípa.

S instalací bezmotorového trenažéru Škoda Scala nakonec všechno dobře dopadlo a je za to ráda i paní Vaňková. „Teď si to tady s novou kyčlí nacvičím a pak venku budu dělat haura, jak to umím,“ konstatovala dobře naložená pacientka Klaudiánovy nemocnice.