V Klaudiánově nemocnici byl v září instalován nový mamografický přístroj, který patří k nejmodernějším svého druhu a slouží k úspěšnému odhalení rakoviny prsu. Podle statistik přitom tímto druhem karcinomu trpí každá dvanáctá žena v republice a zhruba 1800 jich tomuto onemocnění každý rok podlehne.

Naprosto bezbolestné vyšetření přitom dokáže zavčas odhalit 96 procent nádorů v raném stádiu a žena má tak velikou šanci na úplné vyléčení. „Díky mamografickému screeningu se doba přežití při objevení nádoru výrazně prodlužuje a úmrtnost se snižuje. Na snímku může být vidět buď jen přímo ložisko, nebo usazeniny vápníku, které jeho přítomnost prozrazují,“ vysvětluje MUDr. Eva Balvínová, vedoucí lékařka mamocentra Klaudiánovy nemocnice.

Nový aparát navíc založen na metodě přímé digitalizace, tzn. že obraz, jenž při vyšetření vzniká, je okamžitě převeden na digitální signál a dá se tak následně snáze zpracovat. V neposlední řadě také jeho provoz znamená větší komfort pro obsluhu, a především nižší radiační zátěž pro samotné pacientky.

Každá žena, jež překročí 45 let věku, by vyšetření na mamografu měla v rámci prevence rakoviny prsu absolvovat pravidelně. Objednávat by se měla i tehdy, kdy nepociťuje žádné obtíže. Právě včasné zachycení rakoviny představuje nejúčinnější zbraň v boji s touto zákeřnou chorobou.

Pro ženy nad 45 let je vyšetření plně hrazeno pojišťovnou, objednat se samozřejmě lze i dříve. „U nás stojí mamomgrafické vyšetření 550 korun, ultrazvukové 250 korun,“ říká doktorka Balvínová s tím, že u žen mezi 40. a 45. rokem života je doplňkové ultrazvukové vyšetření nutnější, protože je prsní žláza hutnější.

Součástí mladoboleslavského přístroje, který byl pořízen za 6,5 milionu korun z vlastních zdrojů nemocnice, je i počítačová hodnotící stanice.
Screeningový program je každoročně vyhodnocován a mamocentrum Klaudiánovy nemocnice dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky a patří ke špičce v celé České republice. Ročně zde tři specialisté a čtyři radiologické asistentky vyšetří cca devět tisíc žen.