Oddělení nukleární medicíny Klaudiánovy nemocnice se nachází v přízemí nejnovějšího nemocničního pavilonu. Co o něm prozradila primářka Ingrid Špalková?
Můžeme na začátku vysvětlit, co vlastně nukleární medicína znamená?
Je to zobrazovací diagnostická metoda, kde pacientovi aplikujeme radioaktivní látku a následně jej vyšetřujeme. Vyšetřit lze buď funkci daného orgánu, nebo zobrazit jeho anatomickou strukturu.
Jakým způsobem pacientům radioaktivní látku podáváte?
Obvykle to bývá nitrožilně, látku tedy vpravujeme injekcí do žíly, v některých případech ji ale podáváme i ústy, tedy pacient ji spolkne. Na rozdíl od rentgenu, kde přístroj září a záření prochází tělem, u nás září pacienti, protože mají látku v sobě. Záření z těla pak snímají gama kamery.
Jak velké je vaše oddělení?
Pracuje zde pět lékařů, jeden radiologický fyzik, farmaceut, tři zdravotní sestry, tři radiologičtí asistenti, jedna zdravotní laborantka, sanitářka a administrativní pracovnice.
Nelze si nevšimnout, že jste tu všichni „označkovaní", co to nosíte za přístroj?
Všichni zaměstnanci tohoto oddělení musí nosit dozimetr, protože jsme monitorovaní a sledovaní. Tím, že pacienti dostávají radioaktivní látky, jsme i my vystaveni záření. Jsme rizikové pracoviště, a z tohoto důvodu je také naše oddělení odstíněno a jsme pod neustálou kontrolou Státního ústavu pro jadernou bezpečnost.
Jaká vyšetření provádíte nejčastěji?
Na našem oddělení provádíme velmi široké spektrum vyšetření, zaměřených na nukleární kardiologii, neurologii, gastroenterologii, pneumologii, vyšetření skeletu, ledvin, endokrinného systému, zobrazení lymfatického systému, diagnostiku zánětu a také onkologickou diagnostiku. Provádíme rovněž terapii otevřenými zářiči, tedy radionuklidovou synovektomii. Nejčastěji ale určitě vyšetřujeme skelet a plíce.
Jakou zátěž pro pacienta představuje aplikace radioaktivní látky?
Díky vývoji našeho oboru je zátěž čím dál nižší. Vše směřuje k tomu, aby byl připraven radioizotop, který bude mít takové fyzikální vlastnosti, že se minimalizuje radiační zátěž pro pacienta. To znamená, že má krátký poločas rozpadu a nízkou energii. Navíc přístroje jsou mnohem citlivější než v minulosti, takže i dávky aplikovaných látek mohou být nižší. Jinak je vyšetření minimálně invazivní a nebolestivé.
Kolik pacientů vyšetříte za rok?
Je to zhruba přes čtyři tisíce pacientů, ale co se týká počtu výkonů, tak je to kolem jedenácti tisíc.