Jaro 2015. To je termín, kdy by měl být definitivně otevřen dlouho očekávaný krytý bazén na Štěpánce.

„Budova bude dokončena někdy v březnu, pak ale ještě pár týdnů potrvá instalace vnitřního vybavení, například šatních skříněk a dalšího vnitřního mobiliáře," potvrdil včera dopoledne náměstek primátora Mladé Boleslavi Michal Kopal.

Ten se přišel osobně přesvědčit, jak ostře sledovaná stavba pokračuje. V těchto dnech začala montáž jedné z nejoblíbenějších atrakcí. „Tobogán bude dlouhý 81,8 metru, kromě něho tam budou ještě čtyři skluzavky vedle sebe, budou měřit sedmnáct a půl metru, chybět nebudou ani perličky, chrliče nebo brouzdaliště pro nejmenší děti," upřesnil náměstek Kopal.

Rýsuje se už i parkoviště u areálu, kde bude zhruba 120 míst, stojí už i autobusová zastávka před bazénem.

Největší krok, který k dokončení chybí, je montáž nových technologií. Jedná se o kogenerační jednotku a zařízení, díky němuž bude moci být využíváno teplo z odpadní vody z bazénu a ze sprch. „To jsou také hlavní důvody, které stojí za zpožděním a odložením otevření bazénu," tvrdí Michal Kopal.

Momentálně uvnitř objektu také pokračují obkladačské práce, dodělávají se podhledy a montují se světla nad rekreační částí.

Cena

Bazén bude stát zhruba 250 miliónů korun a z větší části ho pokryjí peníze z dotací Evropské unie. „Dotace je ve výši 145 milionů, zbytek půjde z rozpočtu města. Aby bylo možné odečíst daň z přidané hodnoty, staví Městská společnost Sportovní a rekreační areály SARA," dodal náměstek. Podle něj bude díky tomu stavba o šestinu levnější.

Vnitřní vybavení přijde na dalších pět milionů, které poskytne SAŘE město.

Nutno připomenout, že před zahájením stavby, a de facto ještě předtím, než byla vůbec vybrána firma, která bazén postaví, město prostřednictvím čtyř firem provedlo na staveništi přípravné práce v hodnotě 12 milionů korun.

Krytý bazén na okraji Štěpánky pod Klinikou Dr. Pírka nakonec staví liberecká firmy Syner, kterou provází poněkud kontroverzní pověst. Firma přišla v opakovaném výběrovém řízení s nejnižší nabídkou.

Bazén měl být původně dokončen v rekordním termínu 210 dní už na podzim loňského roku (hovořilo se o termínu do říjnových komunálních voleb), dalším termínem byl již zmíněný 14. leden. Ovšem zdroje blízké radnici už v září hovořily o tom, že reálné je otevření ve zkušebním provozu v dubnu 2015, což se nyní potvrzuje.