Hlavní bod celého setkání byl nabíledni – neustále se vlekoucí a nekončící práce archeologů v místě budoucího parkovacího domu. Od staronového náměstka se asi padesátka přítomných posluchačů – převážně místních obyvatel a podnikatelů - dozvěděla, že konce roku bude hotové dláždění až k již položeným obrubníkům u (zatím virtuálního) parkovacího domu.

Kdy ale archeologové konečně místo opustí? Kdy se bude moci začít naplno stavět? V takovém případě by byl dům hotov prý za 80 dní, další dva měsíce by pak trvala finální úprava prostoru, zbudování parčíku apod. Na to přítomní odpověď nedostali. Sám náměstek Beznoska je z celé záležitosti značně rozpačitý a rozmrzelý – podle vedoucí archeoložky Irenu Benkové zde vědci mohou hrabat snad navěky.

Slíbili sice uvolnit vrchní část u ulice Kateřiny Militké do 15. prosince, kdy opustí i spodek, zůstává obestřeno tajemstvím. Rychlostem prací rozhodně nepomůže ani počasí, které v době besedy bylo vskutku sibiřské. Při takových teplotách nelze komunikace zhutňovat, i kdyby archeologové nakrásně dali Starému Městu vale.

Vedení Zvonu i města zároveň přiznalo, že značně vázne komunikace s archeology, kteří zde, po pravdě řečeno, nic převratného neobjevili. Podle prvotních sond před zahájením samotné revitalizace se dokonce zdálo, že je Boleslav zajímat nebude ani zbla.

Padaly proto i ostré návrhy na podání žaloby – právník by případně mohl chrastit paragrafy o znemožnění běžného užívání nemovitosti. Takové oznámení však nemůže podat město, nýbrž každý jeden postižený podnikatel či občan.

Další palčivou otázkou je, jak to v dnešní době bývá, kdo to zaplatí. Úsilí archeologů je vyčísleno na dvacet milionů korun, které měly býti poskytnuty z programu Středočeského kraje. Ten však nyní váhá a přispět nechce ani na vodní prvky – údajně pro jejich „nadstandardnost“ – ačkoli předtím finance přislíbil. To vše přislíbili zástupci města uspokojivě vyřešit.

Co ale měnit nebudou, jsou příkazy městské policii, jež i v těchto ztížených podmínkách neváhají špatně parkující řidiče pokutovat. „Musíme držet lajnu. Kdybychom povolili, bude to za chvíli jako dřív – stát se bude všude,“ vysvětlil Adolf Beznoska.

Ten zároveň k nelibosti mnohých vyloučil, že by bylo možné ulici 9. května zprůjezdnit, zajímavým námětem z pléna bylo dočasné odstranění zákazové značky u ulice Na Šafranici. Tato ilegální zkratka ušetří kilometry v objíždění města a mnozí ji už nyní využívají. Ovšem s vidinou pokuty a jednoho trestného bodu. O tom však zatím verdikt nepadl.

Že se Boleslavskům nové náměstí líbí, dokazuje jeho návštěvnost, podpořená nadto řadou zajímavých akcí. Jen rozsvěcení stromu přihlížely asi tři tisícovky Boleslaváků. I proto je zrychlení prací archeologů nanejvýš žádoucí – staveniště lidi za chvíli přestane bavit.

„Bylo mi líto, když jsem viděl, kolik lidí ke stromečku šlo a jak maminky museli vláčet kočárky přes výmoly,“ shrnul trefně stav věcí jeden z besedujících.