„K dnešnímu dni ještě žádnou nominaci neevidujeme. Návrhy se zpravidla objevují až v posledních dnech před uzavřením nominací. Většinou se sejdou tři nebo čtyři,“ říká mluvčí magistrátu Šárka Charousková a dodává, že v případě, že by se žádná nominace neobjevila, nemusí být cena udělena nutně. K tomu již v minulosti, v roce 2007, došlo.
To potvrzuje také náměstek primátora Daniel Marek: „Může se stát i to, že radní se neztotožní s návrhy a žádný nepodpoří. Není naším cílem udělovat cenu každoročně za všech okolností,“ podotýká Marek a upozorňuje, že nominované osobnosti nemusejí pocházet z Mladé Boleslavi podle zásad udělování ceny města je nutné pouze to, aby laureát svým životem a dílem zveleboval a propagoval Mladou Boleslav nebo činil život jejích obyvatel lepším. To je i případ poslední laureátky prestižního ocenění Yvony Tláskalové, která cenu města a s ní šek na 50 tisíc korun převzala před rokem.
Rodačku z Náchoda výrazně ovlivnilo kultivované prostředí, v němž vyrůstala. Po znárodnění rodinného majetku a přestěhování se do činžovního domu v Mladé Boleslavi proto proměnila společně se svou starší sestrou Dagmar a matkou byt v Dukelské ulici v kulturní centrum. Tam se v hudbě vzdělávaly a cizím jazykům učily stovky Boleslaváků. Zdejší sváteční matiné patřila pro mnohé z jejich účastníků k nezapomenutelným zážitkům. Sestry se také angažovaly jako nadšené mecenášky výtvarného umění a díla, která s jejich přispěním vznikala, takřka všechna věnovaly Muzeu Mladoboleslavska. Pestrost oborů, ze kterých pocházejí oceněné osobnosti, dokládá sousední přehled. Zasloužil by si tedy cenu podle vás sportovec, muzikant, herec, lékař nebo dokonce podnikatel, či politik? Zkuste jej navrhnout!
Nominacemi se následně probere komise rady města, která doporučí radním jedno jméno. Ocenění bude předáno 28 října, v Den obnovy samostatného českého státu a laureát jej převezme z rukou zástupce vedení města.
Cena města Mladá Boleslav se udílí už od roku 2006 a jejím smyslem je upozorňovat na inspirativní životní příběhy oceněných a také na jejich nezpochybnitelné zásluhy.
Seznam oceněných
- Karel Herčík (2006) historik, pedagog, první porevoluční starosta Mladé Boleslavi
- Milan Klipec (2008) muzikant, zakladatel Dětského pěveckého sboru Paprsek
- Stanislav Kovář (2009) malíř a textilní výtvarník, který zásadně ovlivnil desítky další boleslavských umělců
- Helena Červená (2010) učitelka, koordinátorka aktivit seniorů, zakladatelka seniorského Divadla HEČ
- Josef Donát (2011) novinář, dlouholetý šéfredaktor Boleslavského deníku, propagátor boleslavského fotbalu
- Václav Bečvárovský (2012) úspěšný atlet, několikanásobný mistr republiky, skaut
- Eva Pešková (2013) učitelka, koordinátorka aktivit seniorů, někdejší první náměstkyně primátora
- Vladimír Handlík (2014) propagátor aviatiky, vedoucí Leteckého muzea Metoděje Vlacha
- Božena Sedláková (2015) mecenáška kultury a aktivit dětí, seniorů nebo hendicapovaných, podnikatelka
- Ivona Tláskalová (2016) učitelka hudby, mecenáška kultury, donátorka sbírek Muzea Mladoboleslavska