Jedenáctka umělců pochází z Hustopečí, což je již delší dobu partnerské město Benátek nad Jizerou. O vzájemném přátelství svědčí i to, že se představitelé obou radnic často navštěvují při různých vzácných příležitostech a toto je právě jedna z nich.

Návštěvníci, kteří zavítají do druhého patra benáteckého zámku, si až do konce října prohlédnou také hrůzyplné perokresby, dadaistické koláže, dřevěné skulptury a loutky. Umělci dokonce na expozici přivezli několik unikátních obrazů se speciální patentovanou technikou art protis. Tedy, jednoduše řečeno vlákna vetkávají do malířského plátna.

Spolek Alfons není žádné formální sdružení umělců. Naopak. Navíc je to dobře patrné i z jejich tvorby. Pozornému návštěvníkovi může připadat, že expozice je sestavená stylem „každý pes jiná ves". Něco na tomto popisu bude. Vedení benáteckého muzea to ale pokládá za přednost. Aspoň výstava nebude nikoho nudit.

Umělecká nesourodost

To je absolutní pravda, neboť umělecká nesourodost výtvarného spolku Alfons probouzí v divákovi zájem poznávat. Každý z výtvarníků pracuje odlišným stylem, má jiné estetické cítění i umělecké názory.

Skupina výtvarníků se zrodila v roce 1972 ke čtyřstému výročí povýšení Hustopečí na město. Zakladatelem skupiny výtvarných tvůrců se stal Jaroslav Bedřich, profesionální výtvarník a organizátor kulturního života na jižní Moravě. Členové Alfonse jsou nejen profesionální umělci, ale také zkušení autodidakti, kteří se společnými silami prezentují nejen v Čechách a na Moravě, ale také v Rakousku.

Ke své tvorbě používají rozličnou malířskou, grafickou, textilní, sochařskou, ale i keramickou techniku. Pojmenování Alfons si zvolili až před osmi lety. Do té doby byli Výtvarníky Hustopečska.

Název Alfons odkazuje na světoznámého umělce Alfonse Muchu a jeho umělecký přínos a působení v českém kulturním životě Hustopečí na přelomu 19. a 20. století.