„Přijďte si poslechnout, co obyvatelé musejí každý den ze zmíněného hřiště slýchat za sprosté nadávky, výkřiky a ostatní neskutečné oplzlosti. Třískání balónů do dřevěného obložení nebo do basketbalových košů do pozdních hodin je opravdu k nevydržení," vzkazuje vedení města Alena Fajčíková, která v místě bydlí od roku 1984 a zároveň je předsedkyní jednoho ze zdejších SVJ. „Jsou to strašné a protivné rány, že člověk doma neslyší ani televizi. Nemohu pochopit, že to s námi nikdo nekonzultoval a najednou se hřiště prostě objevila," říká rovněž Jana Kyšperská.

Se svými výhradami proti hřištím vedení města seznámila ještě řada dalších obyvatel. Ti z nich, kteří jsou zaměstnanci automobilky, například upozornili, že kvůli ruchu z hřišť jen obtížně hledají moment, kdy si v třísměnném provozu doma odpočinout.

Primátor Raduan Nwelati a jeho náměstci po sérii stížností prověřili, že hřiště má svého správce, který ve večerních hodinách areál zamyká, a nechali se slyšet, že další opatření podnikat nehodlají. A vlastně ani nemohou. Hřiště totiž vzniklo s pomocí peněz z evropských fondů, a tak v rámci takzvané udržitelnosti nesmí procházet zásadními úpravami. Ty by vedly k povinnosti dotaci vrátit.


„Děti jsou důležitější než všichni stěžovatelé," zakončil diskuzi na toto téma primátor Raduan Nwelati a poznamenal, že každý byl jednou dítětem a potřeboval místo na hraní. Rovněž odmítl návrh vybudovat někde ve městě centrální sportoviště určené pouze dětem. „Pochybuji, že by rodiče svému dítěti povolili, aby ze sídliště samo cestovalo třeba na Hejtmánku," dodal primátor.

Skutečnost, že hřiště se se svým specifickým provozem často nesetkávají se všeobecným pochopením obyvatel lokality, kde fungují, ilustroval rovněž náměstek primátora Michal Kopal: „Po dostavení hřiště u 5. základní školy už mi také přišel email od paní, která si postěžovala, co jsme jí to provedli, že na tom hřišti jsou teď pořád děti a jsou hlučné.

Mají tedy obyvatelé šanci, že se dočkají většího klidu? Snad jen, pokud budou vytrvale apelovat na dodržování provozního řádku sportovišť.