Sedmisté narozeniny Karla IV., nenechají bez povšimnutí ani v Katusicích. Přestože jde o malou obec, už tuto sobotu pořádají velkou akci. Osmý díl cyklu Poznávej svou obec návštěvníky zavede po stopách otce vlasti, českého krále a římského císaře.

Není žádným tajemstvím, že Karel IV. měl blízko na hrad Bezděz. Památku nechal v letech 1264 až 1278 vybudovat jako královský hrad král Přemysl Otakar II. Jeho syn, Václav II., po té, co usedl na trůn a snad i kvůli zlým vzpomínkám na hrad a jeho věznění, zastavil Bezděz Hynkovi Berkovi z Dubé. On i jeho syn hrad vlastnili do roku 1348.

A právě tento rok byl zlomový. Tehdy se totiž Karel IV. rozhodl, že je potřeba učinit určité kroky k tomu, aby byla posílena centrální moc. A tak mimo jiné ustanovil, že Bezděz a další významné hrady, už nikdy nesmí být zastavovány.

Kromě toho si ale hrad oblíbil a mnohokrát zde i pobýval. Možná vás napadne, kudy asi tehdy na Bezděz jezdil a zda se také stalo, že se zastavil v Katusicích. Využíval královskou cestu, která vedla z Prahy do Žitavy? Nejen na tyto otázky můžete získat odpověď už v sobotu dopoledne.

Nejen obyvatelé Katusic, a místních částí Spikaly, Doubravice, Valovice a Trnové se mohou vydat na pochod, který začíná v 8.30 hodin na zdejším náměstí. Následovat bude procházka přes sousední Březinku a Valdštejn. A právě zde bude to správné a symbolické místo, kde si zaslouží připomenout historii.