Neskutečná dřina, pot z nich teče, sotva popadají dech a téměř se neudrží na nohou. Tak vypadá na první pohled každý z účastníků katusického závodu TFA Václava Cinkla ve chvíli, kdy dorazí do cíle.

TFA pochází z anglického Toughest Firefighter Alive a v překladu to znamená něco jako nejtvrdší hasič přežívá. A kdo podobnou soutěž někdy viděl na vlastní oči, jistě potvrdí, že název není daleko od pravdy.

„Těch posledních pár metrů už jsem opravdu nemohl, měl jsem chuť ho zahodit," svěřuje se udýchaně v cíli jeden z účastníků sobotní soutěže.

V Katusicích se koná už čtvrtý ročník, a opět se přišel podívat i patron soutěže, Václav Cinkl, jemuž je zdejší „téefáčko" věnováno.

Navzdory svému věku absolvuje s katusickými soutěžícími trasu, i když jen jako divák, a udílí jim rady: „Dýchej pomalu, dýchej a pojď, neotáčej se," radí Mariánovi.

Při téhle soutěži si každý z hasičů sáhne na opravdové dno. „Už jsem to viděl minulý rok, a musím říct, že obdivuju každého, kdo to dokončí. Je to skutečně náročné, zvítězit si zaslouží každý," netají se obdivem středočeský radní Karel Horčička, který nad akcí přijal záštitu.

Podpořit závodníky přišel i senátor Jaromír Jermář a starostka Katusic Eva Ulmanová.

Vítězem čtvrtého ročníku katusické soutěže a „železným hasičem" se pro letošek stal Jiří Sucharda z SDH Březovice, který si navíc připsal i rekord zdejší tratě: zvládnul ji za neuvěřitelné 3 minuty a patnáct vteřin.

"Neuvěřitelné je, že to byla jeho první soutěž, nikdy to nezkoušel, včera přijel, odběhnul a vyhrál," kroutí hlavou hlavní pořadatel Tomáš Vilím.

Z březovického sboru byl rovněž nejmladší a nejstarší účastník soutěže, Antonín a František Hokufovi.

Historie soutěží TFA spadá do poloviny devadesátých let minulého století, od roku 2011 je považována za poctu hasičům, kteří přišli o život při událostech 11. září 2011 v USA.

Poslední disciplína je očistec, říká Tomáš Vilím

Velitel Sboru dobrovolných hasičů Katusice Tomáš Vilím se sice v letošním ročníku soutěže neúčastnil, protože by to kvůli organizačním povinnostem nezvládl, ale samozřejmě má s TFA soutěží i osobní zkušenosti.

Jak vznikl nápad na tuhle, soutěž, které lidé v okolí neřeknou jinak než železný hasič?
Vzniklo to před pár lety, když už nás přestalo bavit jezdit jen na „klasické" hasičské soutěže. Vydali jsme se do Příbrami vyzkoušet TFA, moc se nám to líbilo, a to už byl jen krůček k tomu, abychom to uspořádali i tady u nás v Katusicích.

Pokolikáté se soutěž TFA Václava Cinkla v Katusisích koná?
Letos je to už čtvrtý ročník, sjíždějí se sem lidé doslova z celé republiky, nejen z Mladoboleslavska. Když se zrovna v tom samém čase nekoná podobná soutěž jinde, sejde se tady i kolem sedmi desítek lidí. Letos je zhruba padesát soutěžících, mužů i žen. Všechno jsou to členové výjezdových jednotek, takže disciplíny, které tu absolvují, jsou de facto součástí jejich běžné práce.

Jak vás napadlo věnovat soutěž Václavu Cinklovi?
Naše TFA se po něm jmenuje už od prvního ročníku a myslím, že to je docela logický nápad. Pan Cinkl je nejstarším členem zdejšího hasičského sboru, je u hasičů už skoro šedesát let, a my jsme rádi, že se pořád těší dobrému zdraví a i dnes je tady, aby soutěžící podpořil.

Jak byste přiblížil TFA lidem, kteří o podobné soutěži nikdy neslyšeli?
Je to vlastně víceboj, silová soutěž pro hasiče. Vznikla jako pocta nebo vzpomínka na hasiče, kteří zahynuli v USA při likvidování následků teroristických útoků 11. září 2001. První TFA soutěže se uskutečnily ve Spojených státech, odkud se rychle rozšířily do celého světa.

Jaké disciplíny hasiči plní tady u vás v Katusicích?
Máme tady roztažení čtyř hadic, dvě se potom musejí smotat. Následuje výstup na lešení do tří metrů, kam pak musí soutěžící vytáhnout dvacetikilové závaží a spustit ho dolů. Odtud pokračují na takzvaný hammer box, kde muže čeká šedesát úderů dvacetikilovou palicí, ženy mají pětikilovou. Pak je čeká slalom se zátěží, v každé ruce mají dvacet kilo. A finální je figurína, kterou musí dotáhnout do cíle.

Která z disciplín je podle vás nejnáročnější?
Nejhorší je bezesporu ten závěr. Vezměte si, že chlapi musí odtáhnout figurínu, která váží 80 kilogramů, do vzdálenosti třiceti metrů, navíc celou cestu couvají. Složitější je to hlavně pro závodníky, kteří jsou menší, pro ty je to v některých případech takový knokaut.