Velká požární vozidla, desítky pobíhajících hasičů i mladých členek dobrovolných hasičů, nastartovaná vodní čerpadla. Tak to o víkendu vypadalo na náměstí v Katusicích. Naštěstí k žádnému požáru nedošlo. Hasiči si tam přišli změřit síly v jedné z pravidelných hasičských soutěží.

„Tady na náměstí se soutěž koná podruhé. Naposledy se zde uskutečnila před dvěma roky, kdy jsme slavili výročí 120 let od založení sboru,“ řekl velitelel Sboru dobrovolných hasičů v Katusicích Karel Vobořil.

Do Katusic přijelo změřit své síly jedenáct družstev ze širokého okolí. Devět z nich tvořili muži, další dvě družstva naopak ženy.

Soutěžní družstvo tvoří vždy sedm členů. Jejich úkolem je v co nejkratším čase uběhnout trasu dlouhou osmdesát metrů a proudem vody zasáhnout terč. Družstvo musí od startu k hasičskému náčiní zdolat nejprve desetimetrovou dráhu. „Tři členové se starají o chod mašiny a dodávku vody,“ řekl velitel katusických hasičů. Další čtyři hasiči musí s hadicemi uběhnout sedmdesátimetrovou dráhu, v co nejkratším čase pospojovat všechny hadice a poslední dva členové zasáhnout co nejpřesněji malý terč. Čas se přestává měřit po naplnění nádoby zhruba pěti litry vody. „Ti nejlepší dokáží tuhle dráhu zdolat za něco málo přes 30 vteřin,“ uvedl Vobořil.

„Terén byl docela náročný, protože kvůli tomu stromu uprostřed tratě jsem musela přemýšlet, jestli běžet vnitřkem nebo venkem, aby se rozdělovač a hadice nezamotaly do sebe,“ řekla po soutěži Gabriela Slánská ze Sboru dobrovolných hasičů v Kováni.

Dokonce nechyběl ani křest nové členky přímo v kádi s vodou. „Běžela jsem totiž první závod, tak jsem holt musela do vody na křest. Ale aspoň mi teď není vedro,“ řekla celá promáčená členka dobrovolných hasičů v Kováni Petra Dvořáčková. „Jsem u hasičů teprve rok, ale rozhodně tam chci vydržet co nejdéle. Tento závod se nám bohužel přiliš nepovedl, ale jinak je to tady perfektní,“ řekla Dvořáčková.

Diváci také měli možnost vidět zásah profesionálních i dobrovolných hasičů. Přímo na náměstí dokonce zapálili i staré auto. Uhasit takový požár bylo ale pro katusické hasiče hračkou. Profesionálové z Mladé Boleslavi zase divákům předvedli použití hydraulických nůžek, kterými hasiči doslova vystřihují zaklíněné osoby z vozidel.

Vítězství si nakonec z Katusic odvezli hasiči z Bukovna. Družstva Katusic starších a mladších skončila na druhém a třetím místě. V kategorii žen vyhrála Krásná Ves.