S každým dnem více sluníčka, příroda pomalu začíná rozkvétat. Den jako stvořený na procházku. Pro člověka je v tomto ročním období pobyt v přírodě relaxace. Pro alergika ale začínají značné komplikace.

O svém by mohla vyprávět Kateřina Pátková z Mladé Boleslavi. Klasické projevy senné rými se u ní projevují vždy začátkem května.

„Příznaky jsou u mne stejné, jako u každého alergika. Pálí mne oči a smrkám,“ uvedla Kateřina Pátková.

Kateřina je alergická na pyly, takže zrovna tyto týdny jsou pro ni přímo peklem.

Jak vůbec může alergik přes pylové období fungovat? Podle Kateřiny, alergičky, kterou jsme oslovili, se to dá vydržet pouze v případě léčiv.

„Na svou alergii beru Zirtec, který zabírá. Snažím se co nejméně omezovat. V letních měsících mi alergie ale stejně brání dlouhodobému pobytu venku,“ vysvětluje Kateřina.

Každý rok toto úmorné období pro Kateřinu končí v červenci.

Také alergolog Pavel Štipl varuje před pobytem v přírodě v letních měsících.

„Za teplého suchého a větrného počasí pylům neutečeme venku nikde. V pylové sezoně nelze doporučit procházky loukou nebo polem, rozhodně není pro alergika vhodné sekat trávu. V symptomatickém období je u těchto jedinců snaha omezovat pobyty a činnosti ve volné přírodě na nutné minimum. Jezdit autem se zavřenými okny, v domácnostech během dopoledních a časných odpoledních hodin lépe nevětrat,“ vyjádřil se Pavel Štipl.

A jaké jsou nejčastější alergeny v tomto období? V jarním období se podle odborníků vyskytují zejména pyly keřů a stromů. Ty právě v měsíci dubnu výrazně dominují. Koncem jara a začátkem léta převažují pyly trav a obilovin. Ve vlastním létě a časném podzimu lze očekávat vrchol sezony plevelů.

Alergiků už je skoro jeden milion

V České republice dnes žije zhruba 900 tisíc lidí, kteří trpí nějakým druhem alergie – tedy téměř desetina populace.

„V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem více,“ shodují se lékaři. Studie Státního zdravotního ústavu prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let.

Lidé v Česku nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. S alergií se člověk nemusí narodit. Naopak statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku. Alergie mohou být lehkého charakteru, ale těžkým alergikům mohou zdravotní potíže velmi zkomplikovat život. Ti, kteří jsou na něco silně alergičtí, musejí často podřizovat svému hendykepu svůj životní rytmus: denní režim, vycházky, stravu apod.

Alergie je považována za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent.

„Zajímavé je, že alergie funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj okamžitě projeví,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.
Váš názor nás zajímá! Trpíte alergií? Omezuje vás ve vašem osobním nebo profesním životě? Diskutujte pod článkem a hlastujte v anketě vlevo!