„K poslednímu červenci letošního roku jsme evidovali přesně 1800 lidí bez práce, což je o devadesát lidí více než před měsícem,“ informoval Lubomír Kiš z Úřadu práce Mladá Boleslav. Uvedl, že v meziměsíčním srovnání to znamená nárůst míry nezaměstnanosti z 2,03 na 2,13 procenta. Rovněž připomněl, že už z května na červen se míra nezaměstnanosti na Mladoboleslavsku zvýšila, a sice z 1,96 na 2,03 procenta. Tehdy to však znamenalo první nárůst nezaměstnanosti v letošním roce.

Odborníci navíc předpokládají, že nezaměstnanost se bude i nadále zvyšovat. Důvodem může být například i ukončení sezonních prací, ale v případě Mladoboleslavska částečně i plánované hromadné propouštění v papírnách v Bělé pod Bezdězem.

K poslednímu červenci registroval úřad 420 nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením, což je o 14 více než před měsícem. Na úřad docházelo 93 absolventů všech stupňů škol a mladistvých, což je oproti červnu pokles o tři osoby. Z 1800 nezaměstnaných bylo k 31. červenci 1091 žen.

Zatímco nezaměstnaných přibylo, volných pracovních míst naopak ubylo. K poslednímu červnu jich úřad práce evidoval 2813, což je pokles oproti červnu o 117 míst. „Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru 0,64 uchazeče z celkového počtu evidovaných nezaměstnaných,“ spočetl Lubomír Kiš. Doplnil, že v regionu nabízí více než 2800 volných pozic 466 firem.

Úřad práce Mladá Boleslav dále ke konci července letošního roku evidoval 2103 platných povolení k zaměstnávání cizinců, což je pokles o 28 povolení oproti červnu, a evidoval 10 199 občanů zemí Evropské unie a Švýcarska, kteří povolení k zaměstnávání nepotřebují. V jejich případě jde o pokles o šestnáct osob oproti červnu.

Podporu v nezaměstnanosti poskytoval úřad práce 933 uchazečům o zaměstnání. Nárok tak na nic má překvapivě více než polovina všech osob vedených v evidenci, konkrétně 51,83 procenta z nich. „Na konci sledovaného měsíce tak pobíralo podporu v nezaměstnanosti o 83 uchazečů více než v červnu,“ uzavřel Lubomír Kiš.