Na Mladoboleslavsku mají zřízena stálá petiční místa pouze dva kandidáti, chemik a někdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Na některých z nich se dokonce doplňují.

Podpisové listiny obou mužů mohou zájemci nalézt a podepsat v knihkupectví Kanzelsberger v obchodním domě Olympia a ve všech dalších pobočkách této sítě. Drahoše lze v kandidatuře podpořit rovněž v kosmonoské ordinaci lékařky Martiny Stegerové, Horáčka například v bělském knihkupectví Jiřiny Jiráskové, v ordinaci lékařky Lenky Kadlecové v Brodcích nebo v kavárně zámku Stránov v Jizerním Vtelně.

V tomto týdnu probíhal přímo v Mladé Boleslavi sběr podpisů pod petice kandidátů na prezidenta na prostranství před Bondy centrem na třídě Václava Klementa. Jen pár metrů od sebe tam své stánky vztyčili příznivci Michala Horáčkaa Vratislava Kulhánka, někdejšího šéfa automobilky Škoda Auto, který kandidaturu ohlásil na konci června.

„Rád to podepíšu každému kandidátovi, kterého považuji za slušného člověka,“ nechal se slyšet Lubomír Kopecký, který kolem stánků procházel na rozdíl od řady jiných kolemjdoucích se zájmem.

Tým současného prezidenta Miloše Zemana přímo na Boleslavsku žádné stálé podpisové místo nezřídil. Ze soupisky míst, kde lze úřadující hlavu státu podpořit, je však znát, že Zeman před hledáním podpory ve středních Čechách cílí spíše na jiné kraje, zejména na ty moravské a na Vysočinu.

Kamenná petiční místa zřídil ve středních Čechách už zmíněný Kulhánek nebo třeba lékař Marek Hilšer.

Mnozí další dali přednost sběru podpisů za pomoci sociálních sítí, mezi nimi například republikán Miroslav Sládek. A někteří se rozhodli šetřit čas. To je třeba případ senátora Jaroslava Kubery, kterému kandidaturu garantují podpisy senátorů.

V tuto chvíli řada lidí ještě nemá tušení, koho by volili, natož aby dali konkrétnímu člověku svůj podporující podpis.

Například Milan Fábera z Poděbrad má na věc jasný názor: „Vím, že když teď dám někomu na arch svůj podpis, k ničemu mě to nezavazuje. Ale na druhou stranu bych podvedl sám sebe, kdybych to udělal a pak volil někoho jiného. Počkám si do voleb, až budou jasní všichni kandidáti.“

ANKETA: Jaké vlastnosti by měl mít prezidentský kandidát?

close Petr Novák (Mnichovo Hradiště) - Inteligenci, rozhled, morální bezúhonnost, reprezentativní chování a v neposlední řadě jakousi přirozenou autoritu, nevynucovanou otřepanými frázemi, mazáním medu kolem úst a marketingovými triky. Dva až tři kandidáti by n info Zdroj: Deník / Weiss Martin zoom_in

Petr Novák, Mnichovo Hradiště

Inteligenci, rozhled, morální bezúhonnost, reprezentativní chování a v neposlední řadě jakousi přirozenou autoritu, nevynucovanou otřepanými frázemi, mazáním medu kolem úst a marketingovými triky. Dva až tři kandidáti by nemuseli být špatní.

Libuše Mikulecká, Zakopaná

Měl by být člověkem, ke kterému lze vzhlížet. Bezúhonnou autoritou, mravním člověkem se zásadami, humanitním smýšlením a vizí, aby si ho národ mohl vážit a ostatní státy ho respektovaly. Neměl by být odtržený od reality ani zaměřený jedním směrem.

close Libuše Mikulecká (Zakopaná) - Měl by být člověkem, ke kterému lze vzhlížet. Bezúhonnou autoritou, mravním člověkem se zásadami, humanitním smýšlením a vizí, aby si ho národ mohl vážit a ostatní státy ho respektovaly. Neměl by být odtržený od reality ani z info Zdroj: Deník / Weiss Martin zoom_in
close Jaroslav Trpkoš (Mnichovo Hradiště) - V první řadě by to měl být povahově dobrý člověk, vzdělaný a s politickými zkušenostmi (nikoliv komunistickými), ale ve svém úřadě absolutně nestranný. Neměl by zapomínat, že jsme evropský a demokratický stát postaven info Zdroj: Deník / Weiss Martin zoom_in

Jaroslav Trpkoš, Mnichovo Hradiště

V první řadě by to měl být povahově dobrý člověk, vzdělaný a s politickými zkušenostmi (nikoliv komunistickými), ale ve svém úřadě absolutně nestranný. Neměl by zapomínat, že jsme evropský a demokratický stát postavený na křesťanských hodnotách.

Michal Beneš, Mladá Boleslav

Měl by být nadstranický, nemusel by být produktem nějaké politické strany, ale měl by mít zkušenosti a měl by se orientovat na politickém poli. Neměl by pocházet z podnikatelského prostředí, měl by se umět prezentovat a mít vizi, čeho chce dosáhnout.

close Michal Beneš (Mladá Boleslav) - Měl by být nadstranický, nemusel by být produktem nějaké politické strany, ale měl by mít zkušenosti a měl by se orientovat na politickém poli. Neměl by  pocházet z podnikatelského prostředí, měl by se umět prezentovat a mí info Zdroj: Deník / Weiss Martin zoom_in