Konec sprostého okrádání důchodců. Takových případů se stalo už mnoho. Nezvaní podomní prodejci zazvoní u vchodovových dveří bytu či rodinného domu, kde bydlí staří lidé. Pod nejrůznější záminkou – prodeje předraženého zboží, odečtu plynoměru, nebo jen obyčejné kontroly sporáku – se vloudí do bytu. Jejich návštěva má ale jediný cíl. Okrást svoji oběť o co nejvíce peněz. Mnohdy se jim to bohužel podaří.

„Často se jedná o organizovanou skupinku dvou nebo tří pachatelů. Jeden z nich se pod nejrůznější záminkou vloudí do bytu. Například seniorům oznámí, že jim jdou vyplatit peněžitou částku. Poté si většinou nechají rozměnit pětitisícovou bankovku,“ řekl k okrádání důchodců tiskový mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. A právě záminka rozměnění peněz vede k tomu, že důchodce nevědomky ukáže místo své úschovy peněz. Poté je už všechno jen otázkou pár vteřin. Jeden z pachatelů důchodce zabaví, zatímco jeho komplic si láduje kapsy kradenými penězi. Následně z bytu rychle mizí. Vypátrat zloděje je poté velmi těžké. Důchodci si v takové rychlosti ani pořádně nestihnout zapamatovat obličeje zlodějů. Tomu se rozhodli předcházet v mladoboleslavském Domu s pečovatelskou službou.

„Stávalo se často, že se tady nějací podvodníci objevovali a ze seniorů vyloudili nebo jim ukradli peníze. Právě proto jsme se rozhodli nainstalovat na chodby bezpečnostní kamery,“ řekla Deníku ředitelka Domu s pečovatelskou službou v Mladé Boleslavi Daniela Hailichová. Vše je zabezpečeno přes centrální signalizační systém a následně soustředěno do jedné místnosti. Tam mají pracovníci domu s pečovatelskou službou možnost neustále sledovat pohyb na chodbách budovy Domu s pečovatelskou službou Na Radouči v Mladé Boleslavi. Videozáznamy jsou archivovány několik dní.

Ostatní budovy domů s pečovatelskou službou na kamerový systém napojeny nejsou. Jejich klienti jsou ale na centrální systém napojeni tak, že v případě zjištění pohybu nezvaných lidí mají možnost bleskově informovat centrálu Na Radouči, kde je nepřetržitá služba.

Dokonce se také uvažovalo o tom, že by kamery byly napojeny přímo na městskou policii. Tento způsob monitorování by byl ale finančně velmi drahý. „Máme tady nepřetržitý dozor a navíc máme výbornou spolupráci s Městskou policií v Mladé Boleslavi,“ řekla dále ředitelka domu s pečovatelskou službou.

Pohyb na chodbách sleduje v současné době 11 kamer. „Je to dostačující počet, proto nyní nebudeme další kamery nainstalovávat,“ uvedla Daniela Hailichová s tím, že by instalaci kamer doporučila i jiným institucím, kde senioři bydlí.

Kamerový systém svůj účel plní na výbornou. Zloději a nejrůznější podvodníci se tak tomuto domu vyhýbají. Kamery na chodbách si chválí i sami senioři. „Mně osobně kamery nevadí a jsem ráda, že tady jsou. Krádeže se tady už staly,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek domova Drahomíra Hájková.
Jak se ale mají důvěřiví lidé chovat, když jim u dveří zazvoní nečekaná návštěva? „Na prvním místě je prevence a osvěta mezi seniory. Ne každý za nimi totiž přichází s tím, že jim neublíží,“ řekl mluvčí policie Ladislav Mareš. Jednu z přednášek uspořádali policisté v Bělé pod Bezdězem, kde zloději okradli ženu o několik tisíc korun.

„Senioři a lidé žijící sami by do svých bytů neměli pouštět cizí osoby. Pokud někdo přijde se zajímavou nabídkou, měli by tuto osobu kontaktovat spíše jen přes kukátko, popřípadě použít řetízek a odkázat osobu na pozdější dobu, kdy nebudou sami doma,“ radí Mareš.