Konečně! Alespoň provizorního očištění tarasu, ze kterého se odlupují obrovské kusy betonu, se dočkala rodina Kovářova z Hrdlořez v části zvané Na Dole. Hůře jsou na tom však sousedé. Jim stále hrozí, že se z tarasu utrhne velký úlomek a někoho v lepším případě zraní.

„Očistili jsme stěnu v místě, kde byly nejhorší praskliny. Prozatím nejde o opravu, ale o provizorní zajištění nejvíce poškozeného místa,“ uvedl vedoucí Údržby a správy komunikací střediska Bělá pod Bezdězem Miroslav Nezdara.

„Když mi na nohu spadl kus betonu, došla mi trpělivost a začal jsem vyhrožovat žalobou. Nakonec mi však bylo slíbeno, že s tím něco udělají, což se teď také stalo,“ je spokojen František Kovář.

Kdy se však dočkají i sousedé? Kdy bude taras pod silnicí kompetně opraven a lidé se už nebudou muset bát vyjít na dvůr? To vůbec není jisté. Informace o tom, kdy a za kolik peněz by se oprava mohla uskutečnit, se diametrálně liší.

„S opravou zdi počítáme v letošním plánu investic. Závisí však na tom, kdy se nám podaří získat úvěr čtyři miliardy korun na opravy komunikací ve Středočeském kraji, protože právě z těchto peněz chceme rekonstrukci financovat. Podle odborného posudku by oprava tarasu měla stát zhruba 3,1 milionu korun,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.

Jenže podle Miroslava Nezdary z bělské údržby a správy komunikací by kompletní rekonstrukce v délce asi jednoho kilometru včetně odvodnění a oprav konstrukčních vrstev měla stát až šedesát milionů.

Lidem, kteří musejí pod nekvalitně vyrobeným tarasem žít, prozatím nezbývá než doufat, že se peníze najdou včas. Pod nejvíce narušená místa zdi raději nechodí.