Pavla Bartková a Lenka Hejnová, dvě maminky, které v dolnobousovské základní škole otevřely přírodovědný kroužek, vyznačily dvě trasy, jež zájemce dovedou k obnovené studánce v Rohatsku. Ta už má několik týdnů i své jméno – Na Horách. Získala ho podle historického pojmenování lokality, kde se nachází.

Nicméně, pokud se například o volném víkendu budete chtít ke studánce vypravit, můžete zvolit dvě cesty. Obě jsou schůdné pro rodiny s dětmi, a to i pro kočárky.

„Z Dolního Bousova si namíříte směrem na Bakovku, minete zadní hřbitovní branku a jerlín, který slaví stoleté výročí. Vysazený sem byl po rozšíření hřbitova," nastiňuje Pavla Bartková směr první trasy. Potom pokračujete dále. Přejdete koleje a za nimi hned odbočíte doleva a dolů. Půjdete příjemnou polní cestou, která vás dovede až k rohatskému obecnímu úřadu, tedy do sousední obce Dolního Bousova.

Soustava rybníčků

„Tady se můžete pokochat pohledem na soustavu malých rybníčků," popisuje Pavla Bartková. A to jste zhruba uprostřed cesty. Pokračujete opět přes koleje a to už se cesta zvedá do mírného kopce. V tu chvíli minete zvoničku, rybník Kyselák a blížíte se k lesíku Na Horách.

„Tam, kde končí poslední louka a začíná pás křovin, sejdete ze silnice a už jste nedaleko studánky. Pár metrů od ní se nachází dřevořezby místního řezbáře Marka Pilaře, který ke studánce možná ještě v letošním roce přidá dřevěnou kapličku. Až se naplno rozjede turistická sezóna, přibude u studánky i jednoduché sezení, aby člověk mohl vnímat klid či zvuk tekoucího pramene, který po vyčištění může konečně napájet blízký rybník.

A protože lidé neradi chodí zpátky stejnou cestou, vymyslely obě maminky jinou variantu. „U Kyseláku a zvoničky zahnete doleva až přijdete k dřevěnému rozcestníku. Tady vám moudrá sova napoví, kudy je to do Dolního Bousova," říká Pavla Bartková. Ale nebojte, nikdo se netratí. Zpět do města totiž vede jediná široká polní cesta, po níž dojdete až k železničnímu přejezdu V Lipkách.

Šest kilometrů

„Výlet měří celkem asi šest kilometrů. Velmi příjemné je, že za celou dobu téměř nepotkáte auto a trasu můžete absolvovat i s kočárkem, pakliže snese mírný terén," dodala Pavla Bartková.

Mrzí ji jen, kolik odpadků po obou stranách tras našli při tradičním úklidu. Nebezpečný je například obyčejný plastový provázek. Ptáci ho běžně používají na stavbu svých hnízd. Pokud se stane, že si do něj mládě zamotá nohu, může se utáhnout tak, že si v nejhorším případě nohu přiškrtí, ta odumře a ptáče dříve či později také zahyne. Mnoho škody nadělá také vyhozená plastová lahev se zbytky limonády, plechovky či mikrotenové sáčky, které se mohou zamotat do větví.